natoaktual.cz

Přežití v moderní válce zaručí sedm bodů, radí izraelský generál

2. listopadu 2018  7:21
V moderních konfliktech budoucnosti zajistí přežití zemí jako je Česká republika sedm bodů, které musí jejich obrana splňovat. Izraelský "recept" v Praze během národní konference Naše bezpečnost není samozřejmost představil generál Yair Golan, někdejší zástupce náčelníka generálního štábu izraelské armády.  

Izraelský generál Yair Golan na národní konferenci „Naše bezpečnost není samozřejmost“ na Pražském hradě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Izrael se nachází v neustálé válce, mění se jen její intenzita. Při malé intenzitě jde o teror, kyberútoky, ekonomický tlak... Když se zintenzivní, ohrožuje přímo izraelské území. Pokud vím, není žádný další národ pod takovou neustálou hrozbou,“ konstatoval Golan.

Varoval, že moderní války nejsou vedeny jen mezi státy, ale také mezi státem a nestátními aktéry. Se současnými nepřáteli Izraele jako je Írán se podle něj nedá dohodnout. „Není to o území nebo surovinách. Jde o skutečný střet civilizací, kde není prostor pro vyjednávání,“ řekl.

Vojáky z Afghánistánu nestáhneme, spojence nezradíme, řekl premiér

V tomto ohledu, tedy připravit se na budoucí války, jsou podle jeho slov bezpečnostní výzvy Izraele i České republiky společné. Za základ k úspěchu označil moderní technologie a správné velitele.

„Abychom se připravili na moderní válku, musíme změnit svoje myšlení způsobem, které jde až k základům válečnictví,“ prohlásil.

Izraelský recept zahrnuje sedm bodů, které musí obrana země splnit.

Prvním je kvalitní zpravodajství, které se musí umět vypořádat nejen s útočníky „samotáři“ ohrožující autobusové zastávky, ale také s hrozbami velikosti íránského jaderného programu.

Druhým bodem je spolupráce mezi různými službami, složkami a ministerstvy a to na nadnárodní úrovni. „Není to jen o vojsku, ale i o ekonomických opatřeních,“ řekl Golan.

Třetím je aktivní mezinárodní spolupráce se spojenci a partnery.

Čtvrtým pak špičkové kyberschopnosti. „Některé věci je nemožné vyřešit bez hrubé síly, ale v kyberprostoru toho jde vyřešit hodně,“ konstatoval.

Jsme tak silní, jak je silná Aliance, upozorňuje generál Petr Pavel

Pátý bod pak představují obranné schopnosti - aktivní i pasivní. Jako příklad Golan uvedl izraelský systém proti raketám a dronům. V civilní sféře pak připomněl, že 80 procent domů v Izraeli má nějakou formu krytu a obyvatelstvo každé dva roky prochází cvičením.

Šestým bodem jsou útočné schopnosti. „Nemůžete vyhrát válku jen obranou, musíte mít rovněž dobré útočné schopnosti. Nejdůležitějším prvkem útočných schopností jsou pozemní jednotky. Nelze vyhrát válku bombardováním,“ konstatoval Golan. Ke zlomení vůle nepřítele bojovat podle jeho zkušeností nestačí bomby.

„Musíte jeho bojové jednotky zničit,“ dodal.

Posledním sedmým bodem jsou pak lidské zdroje - zkušení velitelé a to už na úrovni těch nejmenších jednotek. „Potřebujeme správné velitele. Každý prapor, každá četa nakonec vede svou vlastní válku,“ dodal.

inc natoaktual.cz
zpět na článek