natoaktual.cz

Kaddáfímu už nezbývá moc vojenských sil, tvrdí NATO

11. července 2011  10:53
Jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího už nemají moc vojenských prostředků na to, aby podnikaly masivnější operace, oznámilo NATO. Během posledních dnů alianční letouny zničily desítky vojenských zařízení včetně skalního komplexu jižně od Tripolisu.  
"Degradovali jsme Kaddáfího vojenské schopnosti do té míry, že už není schopen spustit žádné velké útočné operace," uvedl Mike Bracken ze štábu alianční operace. Nadále však podle něj jednotky libyjského vůdce mohou v omezené míře zastrašovat dělostřelectvem a raketami. Podle Brackena provládní síly k takovým útokům využívají úkryty v mešitách a obytných zónách.

V sobotu letouny NATO zaútočily na Kaddáfího jednotky poblíž Misuráty. Z komplexu hospodářských budov provládní síly ostřelovaly město a přístav raketami. Asi 80 kilometrů jižně od Tripolisu NATO zase zničilo Kaddáfího vojenský komplex skladišť, vybudovaných ve skalách, který sloužil k zásobování jednotek těžkou technikou.

NATO pozvalo rebely do Bruselu
NATO na středu pozvalo do Bruselu představitele povstalecké Přechodné národní rady (NTC). Zúčastní se jednání Severoatlantické rady. "Myslím, že rada bude chtít slyšet, jaké plány mají pro budoucnost a pro zajištění bezpečnosti a ochrany civilistů," uvedla mluvčí NATO Oana Lungescu.

Povstalcům se podařilo o víkendu postoupit blíže k metropoli Tripolisu. Teď je od ní dělí asi 50 kilometrů z jihu a zhruba 100 kilometrů z východu. Libyjský režim nově přispěchal z tvrzením, že má důkazy o zahraničních žoldácích v řadách povstalců. Má jít "o Západem a arabskými spojenci financované ozbrojence z Kolumbie". Podle Lungescu NATO nemá žádné informace, které by tomu nasvědčovaly. "Nevíme o žádných žoldácích na zemi," reagoval Bracken.

Podle zpravodajských informací NATO se Kaddáfího jednotky koncentrují v oblasti Brigy, která je hlavním stanem pro akce na východě země. Tam letouny NATO "zařízly" Kaddáfího jednotkám přísun paliva, když zasáhly tamější čerpací zařízení. To by podle Brackena mělo dále omezit schopnosti provládních sil v celé oblasti. Kaddáfího přívrženci také kontrolují Ras Lanúf nebo Syrtu.

Kaddáfího stoupenci také několik dní po sobě ostřelovali Misurátu. "Po třech měsících obléhání byly provládní síly vytlačeny a do města se vracejí lidé," konstatoval Bracken. Západní předměstí ale nadále ovládají Kaddáfího jednotky. Boje probíhají také v okolí Tiwalu, asi 40 kilometrů jižně od Misuráty. Střety jsou hlášeny také v okolí měst Kikla, Nalut, Zintán a Džafrán. V pohoří Nafusa letouny NATO minulý týden zničily přes šedesát vojenských cílů.

Bracken potvrdil, že NATO k úderům stále více využívá útočné vrtulníky, které za necelý měsíc od svého nasazení zničily více jak 300 cílů, od tanků, přes obrněná vozidla až po radarové stanice.

inc natoaktual.cz
zpět na článek