natoaktual.cz

Kaddáfí je prý ochoten uspořádat volby, boje pokračují

16. června 2011  17:36
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je údajně ochoten uspořádat volby a pak odstoupit, pokud prohraje. Prohlásil to jeho syn Sajf al-Islám. Boje mezi povstalci a Kaddáfího oddíly ale pokračují.  Zprávu o možném konání voleb přinesl italský deník Corriere della Sera. "Mohou být uspořádány během tří měsíců, maximálně na konci roku. Transparentnost může být garantována přítomností mezinárodních pozorovatelů," citoval deník Kaddáfího syna Sajfa. Libyjský vůdce je prý ochoten v případě volební porážky odstoupit, ale Libyi neopustí.

Rebelové i NATO však požadují Kaddáfího odstoupení a odchod. Britský premiér David Cameron k tomu uvedl, že Kaddáfí už vyčerpal všechny možnosti pro setrvání u moci. "Nemá čas, ztratil přátele, jeho ministři jej opouští," prohlásil Cameron po schůzce s šéfem NATO Rasmussenem.

Mezinárodní společenství zatím zprávu nijak nekomentovalo. NATO dál pokračuje v leteckých úderech na Kaddáfího jednotky. Útoky opět po několika dnech klidu mířily i na cíle v hlavním městě Tripolisu. Naváděná munice měla zničit velitelská a kontrolní střediska.

Povstalci prolomili blokádu

Libyjští vzbouřenci po tvrdých bojích před několika dny prorazili obklíčení přístavu Misuráta, který týdny obléhaly Kaddáfího jednotky. Fronta se podle agentur posunula směrem na západ až k městu Zlintán.

Tam měly alianční letouny podle BBC shazovat letáky s varováním, aby vládní jednotky opustily pozice. Na letácích byl symbol NATO, obrázek útočného vrtulníku Apache a hořící tanky s textem v arabském jazyce: "Není se kam schovat. Na ukončení bojů ještě není pozdě. Pokud budete dál ohrožovat civilisty, hrozí vám zničení".

Boje probíhají také na západě země, kde podle rebelů Kaddáfího síly ostřelovaly město Nalút raketami Grad.

Do přístavu na jihovýchodě Tuniska u hranice s Libyí v úterý podle oznámení tuniské agentury TAP připlulo 27 vojáků libyjské armády a 14 civilistů. Mezi vojáky prý byli i důstojníci. Zda jde o "přeběhlíky" tuniské úřady neinformovaly. Zástupce tuniského ministerstva obrany však dříve uvedl, že několik příslušníků libyjských provládních sil dezertovalo a zamířilo do Tuniska.

Panama se stala v pořadí patnáctou zemí, která uznala povstaleckou Přechodnou národní radu. Do libye ve čtvrtek odcestovala ruská delegace v čele se zvláštním vyslancem pro Afriku Michailem Markelovem. Ten se chce v Tripolisu sejít s libyjským premiérem a se šéfem diplomacie.

inc natoaktual.cz
zpět na článek