natoaktual.cz

Jak snížit cenu energií? Vyjednávejte společně, radí Střední Evropě experti

16. srpna 2010  10:46
Spolupráce Česka, Slovenska, Polska a Maďarska nejen při propojení plynových či elektrických sítí, ale i při vyjednávání cen zemního plynu by byla v zájmu zemí visegrádského regionu a mohla by vést k nižším cenám plynu. Vyplývá to z nejnovější analýzy, kterou tento měsíc zveřejnila skupina expertů v rámci mezinárodního projektu zemí Visegrádské čtyřky.  

Cílem projektu je identifikace sdílených bezpečnostních a obranných zájmů zemí Visegrádské čtyřky a analýza možných nástrojů jejich společné realizace. Výsledkem několikaměsíční práce dvou expertních skupin (transatlantická bezpečnost, energetická bezpečnost) je dvojice analytických dokumentů s doporučeními pro Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Partnerem projektu za Českou republiku bylo sdružení Jagello 2000, hlavním organizátorem pak Slovenská atlantická komise.

Podle zprávy, na níž pracovali experti z výzkumných institucí všech čtyř zemí, by koordinace snah zapojených zemí při jednání o cenách dodávek surovin například s Ruskem mohla vést i ke snížení energií pro konečné uživatele. "Koordinace a společná jednání (…) v oblasti obchodu a energetické bezpečnosti by přineslo výhody nejen v energetické politice, ale mělo by pozitivní vliv i na širší ekonomickou politiku," uvádí se ve zprávě.

Rovněž budování fyzické infrastruktury a lepší spolupráce by pomohly fungování jednotného regionálního trhu s energií. Mělo by jít zejména o severo-jižní propojení plynových sítí, které by zlepšilo bezpečnost dodávek a zároveň zpřístupnilo spotové trhy a alternativní zdroje dodávek.

Podle polského zástupce v týmu Tomasze Szatkowského navíc "současné politické změny na Slovensku a v Maďarsku význam hlubší bezpečnostní spolupráce V4 ještě zvýrazňují." Jako příklad uvádí povzbudivý příklad severských zemí. Dodává, že dnes je navíc "příbuznost národních přístupů k bezpečnosti v rámci zemí Visegrádské čtyřky ještě větší než v rámci severských zemí."

Obě zprávy jsou v plném znění ke stažení na stránce projektů Informačního centra o NATO zde.

pet natoaktual.cz
zpět na článek