natoaktual.cz

Jak se Schwarzenbergovi jednalo s Hillary? Díky „chemii“ dobře

11. února 2009  10:32
Hillary Clintonová se v roli ministryně zahraničí USA rychle zabydlela. Podle českých diplomatů se prezidentovi Baracku Obamovi tah s obsazením vlastní rivalky z prezidentských voleb povedl. Navíc se Clintonová zná s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.  

Hillary Clintonová jde od nastoupení do funkce ze schůzky do schůzky, jakýchsi "sto dní hájení" od jmenování nepřipadá příliš v úvahu. Její zkušenost jako první dámy a zdatné senátorky se na postu šéfky diplomacie začíná vyplácet, i když tomu její kritici dříve nevěřili.

"Je obdivuhodné, jak rychle se dostala do té agendy a témat, o nichž jsme jednali. Ona všemu velmi podrobně rozuměla a byla dobře informovaná," řekla po schůzce Karla Schwarzenberga a Clintonové česká diplomatka Veronika Kuchyňová-Šmigolová.

První vzájemná schůzka ministrů zahraničí Česka a USA byla hlavně informativní, cílem nebylo něco vyjednat. I tak se ale schůzka na americké poměry výrazně protáhla.

"Měla trvat půl hodiny, pak se protáhla asi na čtyřicet pět minut, i když ani to není dost dlouho na to, aby se dělaly nějaké konkrétní dohody," vysvětluje Kuchyňová-Šmigolová. – více o schůzce čtěte zde

Vzájemná chemie
Vztahům obou ministrů jistě pomohlo i to, že se již znají z minulosti. Navíc Karel Schwarzenberg při svém šarmu jistě není běžným ministrem zahraničí. Hillary Clintonovou okouzlil, připouštějí účastníci schůzky.

"Oni se dlouho znají, pana Schwarzenberga si paní Clintonová rozhodně pamatovala a ten osobní vztah je mezi nimi určitě velmi dobrý. Ta chemie tam nějak funguje," glosuje schůzku Kuchyňová-Šmigolová.

Oba se znají z doby, kdy se během návštěvy prezidenta Billa Clintona potkali v Praze, kdy byl českým prezidentem Václav Havel a jeho kancléřem právě Karel Schwarzenberg. Od Havla přivezl Schwarzenberg pro Clintonovou dokonce gratulační dopis, který jí na schůzce předal.

Novináři se mohou těšit
I když tematicky jde mezi bývalou a současnou agendou zahraniční politiky USA více o kontinuitu než změnu, minimálně přístup k novinářům, před něž Clintonové předchůdkyně příliš nepředstupovala, se nyní mění.

"Tiskové konference Condoleezza Riceová nedělala ráda a maximálně třeba vystoupila před novináři s prohlášením, kdežto Hillary Clintonová i poměrně ochotně odpovídá na otázky novinářů," říká česká diplomatka.

pz natoaktual.cz
zpět na článek