natoaktual.cz

Bitevníky L-159 chceme, potvrdil Irák. Podmínky doladí ministři obrany

11. října 2012  11:55
Irák má zájem o koupi českých bitevních letounů L-159. Podmínky obchodu by měli doladit ministři obrany obou zemí. Po jednání se svým iráckým protějškem to řekl premiér Petr Nečas.  

Bitevník L-159 českých vzdušných sil na cvičení Lion Effort ve švédském Ronneby | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Došli jsme k určité dohodě, ale ty technické záležitosti budou otázkou dalšího jednání," prohlásil irácký premiér Núrí Málikí, který je na oficiální návštěvě Prahy.

Připomněl, že Irák má zájem o výcvikové letouny, ale má také další nabídky na nadzvukové stroje, včetně amerických strojů F-16.

L-159 Alca

L-159 Alca je kvalitní a moderní stroj, navržený ale jako lehký bitevník. O tuto třídu letadel není v dnešní době příliš velký zájem. Ke střežení vzdušného prostoru není dost rychlý. Pro tyto účely ale nebyl navržen. České ministerstvo obrany jich v roce 1997 objednalo 72. Obchod tehdy stál 52 miliard Kč. Stroje L-159 se česká armáda snaží prodat od roku 2004, zatím neúspěšně.

Podle premiéra Petra Nečase budou nyní ministři obrany obou zemí dolaďovat podmínky takového obchodu. "Irák má zájem koupit letouny L-159," řekl Nečas. Konkrétní podrobnosti, o kolik letounů a za kolik, žádný z ministerských předsedů nesdělil. Definitivní verdikt zatím nepadl, nicméně o obchodu by měli jednat ministři obrany v pátek.

Málikí do Prahy přicestoval po návštěvě Ruska, kde Irák uzavřel kontrakt na dodávky zbraní v hodnotě 4,2 miliardy dolarů. Má jít o vrtulníky Mi-28NE a mobilní protiletadlové systémy. "Rusko má s Irákem také pevné vztahy a velké možnosti. Snažili jsme se znovu aktivovat naše vzájemné vztahy," uvedl k tomu Málíkí.

"Irák potřebuje kapacitu pro pokračující letecký výcvik a jelikož nakupuje výkonné nadzvukové stroje, potřebuje i dostatečně výkonné a sofistikované cvičné letouny. To může L-159 v dvoumístné verzi ideálně splňovat," konstatoval letecký odborník a publicista Jiří Ondrášek.

Traktory a ropná zařízení

Iráckého premiéra v Praze doprovází hned trojice ministrů jeho kabinetu šéf diplomacie Hošjar Zibarí, ministr obrany a ministr kultury Saadún Dulajmí a ministr obchodu Chajralláh Hasan Babekr. Hlavním důvodem početné návštěvy iráckých představitelů ale také podnikatelů je jednání o dalším rozvoji hospodářských a kulturních vztahů a posilování spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti.

V této oblasti se pro Česko rýsuje možná spolupráce při výcviku iráckých jednotek, ale také při opravách či modernizacích tanků T-72 a vrtulníků sovětské výroby.

Podle Petra Nečase mají české firmy v Iráku velmi dobré jméno. Připomněl, že se nedávno podařilo do země vyvézt dvě stovky traktorů a české firmy se podílejí na obnově infrastruktury. Další šance jsou v energetice, vodohospodářství nebo ropném průmyslu. "Budeme potřebovat pomoci při výstavbě rafinérií," naznačil Málikí.

Podpořit to má i nová smlouva právě uzavřená mezi ministerstvy průmyslu: Jejím cílem je mimo jiné zřízení smíšeného výboru pro přímou podporu kontaktů mezi podnikateli.

inc natoaktual.cz
zpět na článek