natoaktual.cz

Gruzie má dveře otevřené, zopakoval šéf NATO v Moskvě

3. listopadu 2010  16:25
Je to poslední možnost ke vzájemným konzultacím před vrcholnou schůzkou NATO v portugalském Lisabonu, kam je pozváno i Rusko. Generální tajemník Aliance Anders Fogh Rasmussen jedná v Moskvě s ruskými představiteli. Jedním z hlavních témat má být ruská pomoc v Afghánistánu.  
Rasmussen se dnes sešel ke konzultacím s prezidentem Dmitrijem Medveděvem a šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. Hlavními body jednání mají být klíčová rozhodnutí, která chce Aliance přijmout na nadcházejícím summitu v Lisabonu.

Rasmussen v Moskvě zopakoval, že Aliance nechává otevřené dveře ke členství Gruzii. Rusko se ale staví proti takovému rozšiřování Aliance už několik měsíců. Gruzii přitom považuje za protivníka. "Od summitu v Lisabonu může Gruzie očekávat, že potvrdíme naše rozhodnutí, které zaznělo v roce 2008 v Bukurešti," řekl Rasmussen s tím, že se Gruzie může stát členem NATO, pokud bude plnit nezbytné požadavky a kritéria členství.

Rasmussen současně připustil, že Gruzie zůstává jablkem sváru mezi Ruskem a NATO, a to i z hlediska sporů o Abcházii a Jižní Osetii, dva separatistické regiony, které se s ruskou pomocí odtrhly od Gruzie. Kromě Moskvy však jejich nezávislost uznaly jen Venezuela, Nikaragua a tichomořský ministát Nauru, výměnou za ruskou pomoc. "Podporujeme územní celistvost Gruzie a držíme se politiky neuznávání Jižní Osetie a Abcházie," připomněl Rasmussen.

Rusko může pomoci v Afghánistánu
Kromě ruského postoje k novému plánu Aliance na vybudování vlastního systému protiraketové obrany se očekává, že Moskva pomůže spojencům v Afghánistánu. Dohody má být dosaženo právě na listopadovém summitu.

Rusko se minulý týden poprvé přímo zapojilo do likvidace drogových laboratoří v afghánském pohraničí, když do oblasti vyslalo na 70 svých protidrogových agentů. Moskva sice opakovaně zdůraznila, že do bojových aktivit v zemi se v žádném případě nezapojí, nicméně se chce podílet například na výcviku afghánské armády a policie.

Jedná také se státy NATO o dodávkách většího počtu vrtulníků a o možnosti, že by přes ruské území mohlo proudit do Afghánistánu více dodávek pro jednotky NATO, včetně zbraní.

Tento týden pak Rusko odeslalo do Afghánistánu první letoun se zásilkou zbraní a munice pro afghánskou policii. Zásilka je bezplatnou pomocí afghánskému ministerstvu vnitra.

inc natoaktual.cz
zpět na článek