Čeští stíhači se čtyřmi nadzvukovými gripeny startují od úterka do cvičných misí z domovské základny v Čáslavi. A některé mise u Baltu trvají i čtyři hodiny. Pro české letce jsou to tak první "realistické" akce, při kterých využijí dlouhé měsíce pilované umění doplňovat palivo za letu.
Čeští chemici čistí bojové jednotky, rozsáhlé manévry NATO vrcholí |
"Je to pro nás první mise, ve které jsme aktivně využili tankování za letu. Sice to ve vzduchu soustavně cvičíme, ale poprvé jsme ho využili jako součást mise," řekl velitel druhého roje 211. taktické letky a jeden ze zkušených pilotů Petr Dřevecký.
V jedné z misí první fáze cvičení měli čeští stíhači za úkol bránit suverenitu vzdušného prostoru nad spojeneckými jednotkami před nepřátelskými letouny. Jakmile se dostali do vzdušného prostoru nad Polskem, čekal na ně francouzský tanker KC-135, ze kterého po dvojicích doplnili palivo.
"Šlo o takzvanou Defensive Counter Air - obranu vzdušného prostoru. V rámci této mise jsme napočítali tři sestřely letounů protivníka," popsal Dřevecký. Po splnění úkolu se čeští letci opět vydali k francouzskému tankeru a teprve pak se vrátili na mateřskou základnu do Čáslavi.
Scénář největšího cvičení NATO za poslední roky postupnou eskaluje. Zatímco od úterka čeští stíhači pouze bránili vzdušný prostor, od čtvrtka už jsou úkoly zcela odlišné. "Budeme útočit na protivníka," naznačil Dřevecký.
Bitevníky útočí z Poznaně
Cvičení se účastní na šest desítek letounů a vrtulníků. Cvičené mise jsou dvakrát denně a účastní se jich létající tankery nebo z německého Geilenkirchenu také speciální letouny včasné výstrahy AWACS s charakteristickou kruhovou anténou na hřbetě.
"Naplánovat a provést takové kombinované letecké operace v mezinárodním prostředí vyžaduje interoperabilitu na nejvyšší úrovni," konstatoval velitel řídícího centra vzdušných operací ve Varšavě generálmajor Jan Sliwka.
Na straně obránců působí spolu s českými stíhači na gripenech také polští letci s letouny F-16. Nepřátele simulují rovněž polští stíhači na letounech MiG-29 a Su-22.
Kromě stíhačů vyslalo české letectvo přímo do Polska také čtyři podzvukové bitevníky L-159 Alca. Piloti s nimi startují přímo ze základny Krzesiny u Poznaně. Ve cvičných misích plní úkoly letecké podpory pro pozemní jednotky. Ničí nepřátelské cíle na zemi.
"Kvůli špatným meteorologickým podmínkám jsme se museli plně spolehnout na předsunuté letecké návodčí, kteří neměli vizuální kontakt s letouny a my jsme zase neměli vizuální kontakt s cílem. Byli jsme nuceni využít simulovanou výzbroj přesně naváděných pum," popsal jeden z úkolů pilot Martin Jambor.
Tým českých předsunutých leteckých návodčích, kteří navádějí letouny na cíl, operuje přímo na polském území a další čeští vojáci pak působí na velitelstvích v Lotyšsku, Polsku i Norsku. Ve vojenském prostoru Drawsko Pomorskie zase operuje česká jednotka na ochranu proti chemickým, radiačním a biologickým zbraním.