natoaktual.cz

Elitní pilot gripenu a král akrobatů Šonka zopakují své unikátní vystoupení

19. září 2019  10:01
Elitní předváděcí pilot armádního gripenu Ivo Kardoš a akrobatický král a vítěz prestižního Red Bull Air Race Martin Šonka zopakují své unikátní společné vystoupení. V něm budou mít návštěvníci víkendových Dnů NATO v Ostravě jedinečnou možnost vidět dechberoucí letové figury nadzvukového stroje a akrobatického speciálu.  
Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v unikátním společném vystoupení na Dni otevřených dveří čáslavské základny | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Akrobat Martin Šonka a pilot gripenu Ivo Kardoš během nácviku svého společného... Akrobat Martin Šonka a pilot gripenu Ivo Kardoš během nácviku svého společného... Akrobat Martin Šonka a pilot gripenu Ivo Kardoš během nácviku svého společného... Piloti Martin Šonka a Ivo Kardoš Piloti Martin Šonka a Ivo Kardoš Ivo Kardoš v nadzvukovém JAS-39 Gripen a Martin Šonka v akrobatickém speciálu... JAS-39 Gripen a akrobatický speciál Extra 300 SR na základně v Čáslavi Akrobat a bývalý pilot Gripenu Martin Šonka se svým speciálem Extra 300 SR na... Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Exhibice bude k vidění v sobotu i v neděli, přesný čas ještě pořadatelé nesdělili.

Exkluzivní videozáběry pocházejí z premiérového a dosud jediného takového vystoupení obou pilotů na Dni otevřených dveří čáslavské základny letos v květnu.

Fotografie

Akrobat Martin Šonka a pilot gripenu Ivo Kardoš během nácviku svého společného vystoupení
Akrobat Martin Šonka a pilot gripenu Ivo Kardoš během nácviku svého společného vystoupení
Piloti Martin Šonka a Ivo Kardoš
Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v unikátním společném vystoupení na Dni otevřených dveří čáslavské základny

Předváděcí pilot nadzvukového stroje JAS-39 Gripen Ivo Kardoš a mistr světa v letecké akrobacii a loňský vítěz prestižní série Red Bull Air Race Martin Šonka s letounem Extra 300 SR znovu připravují a zkoušejí sestavu, při níž proudový stroj a vrtulový speciál létají společně a velmi blízko u sebe.

Při některých figurách jsou přitom oba letouny jen několik metrů od sebe.

Šonka, který je sám bývalým armádním pilotem gripenu, během premiéry předváděl i svůj tradiční let vzhůru nohama.

DNY NATO

Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 21. a 22. září. Účast potvrdilo 17 zemí. Vstup na akci je zdarma.

Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Loni byl vyrovnán rekord v návštěvnosti - 225 tisíc diváků.

Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

Kardoš, který se v gripenu při společném vystoupení drží prakticky neustále na minimální rychlosti stroje, zase veřejně jako první na světě provedl výkrut kolem Šonkova letadla.

A rychlé precizní Šonkovy výkruty v akrobatickém speciálu kolem gripenu naposledy vyvolávaly bouřlivý potlesk.

V přípravě letci museli detailně plánovat a předem rozebrat všechny faktory a situace, které by mohly při takové společné ukázce nadzvukového bojového stroje a akrobatického speciálu nastat.

„Posuzuje se samozřejmě hlavně bezpečnost ukázky, ta je pro nás vždy na prvním místě. Pokud se vše podaří, jak plánujeme, určitě to bude unikátní vystoupení,“ uvedl Kardoš. Samotnou sestavu pak musel schválit letový ředitel Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil Armády ČR.

Kardoš je předváděcím pilotem Gripenu už třetí rok a za své umění získal řadu prestižních ocenění na leteckých show v Evropě. Loni jeho sólové vystoupení návštěvníci Dnů NATO v Ostravě zvolili za nejlepší letovou ukázku.

inc natoaktual.cz
zpět na článek