natoaktual.cz

„Král David“ v Ostravě. Exšéf CIA, jenž skončil kvůli milence, dostal cenu

20. září 2013  1:19
Velitel spojeneckých sil v Iráku a Afghánistánu a bývalý šéf CIA David Petraeus převzal ve čtvrtek v Ostravě prestižní česko-slovenskou transatlantickou cenu, udělovanou světovým osobnostem za přínos pro bezpečnost a stabilitu euroatlantického regionu.  
Americký generál a bývalý šéf CIA David Petraeus převzal v Ostravě prestižní česko-slovenskou transatlantickou cenu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Americký generál a bývalý šéf CIA David Petraeus převzal v Ostravě prestižní Americký generál a bývalý šéf CIA David Petraeus převzal v Ostravě prestižní Americký generál a bývalý šéf CIA David Petraeus převzal v Ostravě prestižní Americký generál a bývalý šéf CIA David Petraeus převzal v Ostravě prestižní Americký generál a bývalý šéf CIA David Petraeus převzal v Ostravě prestižní Prestižní česko-slovenská transatlantická cena, udělovaná světovým osobnostem Americký generál David Petraeus s náčelníkem generálního štábu Petrem Pavlem Americký generál a bývalý šéf CIA David Petraeus převzal v Ostravě prestižní Americký generál a bývalý šéf CIA David Petraeus převzal v Ostravě prestižní

"Zkušenosti z poslední dekády mé vojenské a zpravodajské kariéry změnily můj pohled na důležitost transatlantických vztahů. Jsme partneři," řekl Petraeus během slavnostního ceremoniálu.

Cenu převzal z rukou Alexandra Vondry, který připomněl generálovy zásluhy za stabilizaci situace v Iráku i Afghánistánu. "Uznání si zaslouží stovky a tisíce vojáků, kteří den za dnem, měsíc za měsícem, v balistické ochraně a v helmě, v kokpitu nebo na sedadle vozidla čelí na žádost své vlasti nepříteli," dodal Petraeus.

David Petraeus

Narodil se 7. listopadu 1952 v Cornwall-on-Hudson ve státě New York. Otec byl námořní kapitán, který do Ameriky přišel z Nizozemska krátce po vypuknutí druhé světové války. V mládí si u místních lidí i kamarádů údajně vysloužil přezdívku "Peaches", podle toho, jak své příjmení jako malý komolil. Po střední škole absolvoval prestižní vojenskou akademii ve West Pointu, kde promoval v roce 1974 mezi nejlepšími pěti procenty kadetů. Jen dva měsíce po promoci se oženil s Holly Knowltonovou, dcerou armádního generála Williama Knowltona. Následovala studia na řadě dalších vojenských škol. Získal doktoráty z filozofie a poté z mezinárodních vztahů na univerzitě v Princetonu. Většinu vojenské kariéry strávil u 101. výsadkové divize. Do listopadu 2012 působil v čele ústřední americké zpravodajské služby CIA.

Vojáci ho považují za legendu a hrdinu. Čtyřhvězdičkového generála sami Iráčané přezdívají "Král David". Expert na boj proti povstalcům je přitom zkušený diplomat. Patří mezi pozoruhodné osobnosti. Jako velitel se účastnil mimo jiné vojenských operací v Bosně, na Haiti a v Iráku, kde byl od února 2007 do září 2008 vrchním velitelem koaličních sil.

Nálepku experta na povstalce si Petraeus vysloužil ale už mnohem dříve, když v březnu 2003 americké jednotky zahájily tažení proti režimu iráckého diktátora Saddáma Husajna. Se svou 101. výsadkovou divizí se od jihu probil přes města Nadžáf, Karbalá a Hilla až do Bagdádu, aby poté obsadil dvoumilionový Mosul na severu země.

Právě tady začal Petraeus úspěšně prosazovat taktiku navazování spolupráce s místními vůdci, zřídil kontrolní stanoviště v ulicích a začal intenzivně pracovat na obnově oblasti, včetně veřejných služeb.

Začal budovat místní bezpečnostní složky, zařizoval volby do místních samospráv, zorganizoval veřejné práce, které zaměstnaly tisíce obyvatel města, nechal obnovit a znovuotevřít místní univerzitu. Za několik měsíců pod jeho velením v oblasti vznikly stovky rekonstrukčních projektů a díky této taktice se podařilo v oblasti opět nastartovat ekonomický růst.

Dny NATO v Ostravě

Letošní dvanáctý ročník proběhne 21.- 22. září. Vstup na akci je zdarma. Je o ojedinělou nekomerční přehlídku, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Loni akci navštívilo 208 tisíc lidí.

Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

Díky tomu si u místních lidí vysloužil přezdívku "Král David", kterou později s oblibou používali i jeho kolegové. "Naší municí jsou nyní peníze," říkal každému, kdo se přijel na "mosulský zázrak" podívat.

David Petraeus byl ještě vloni jedním z nejoceňovanějších amerických generálů. Pomáhal vypracovat strategii proti ozbrojencům v Afghánistánu i Iráku a podle vojenských expertů právě on do značné míry otočil vývoj obou konfliktů. Později jej prezident Barack Obama jmenoval šéfem CIA.

V listopadu 2012 se však přišlo na Petraeusovu nevěru s autorkou jeho životopisu Paulou Broadwellovou. Kvůli podezření, že se mohla přes generála dostat k velmi citlivým informacím, Petraeus rezignoval na post šéfa CIA.

Druhým oceněným je Eduard Kukan

Za iniciativou česko-slovenské transatlantické ceny stojí dvě přední nevládní organizace z obou zemí: Jagello 2000 za Českou republiku a Slovenská atlantická komise. V Česku je cena předávána v rámci doprovodného programu Dnů NATO v Ostravě a Dnů vzdušných sil AČR.

Českou a slovenskou transatlantickou cenu na základě doporučení odborné dvanáctičlenné komise zástupci obou organizací společně udělují každoročně dvěma osobnostem - jedné z Čech či Slovenska a jedné zahraniční.

Fotografie

Americký generál a bývalý šéf CIA David Petraeus převzal v Ostravě prestižní
Americký generál a bývalý šéf CIA David Petraeus převzal v Ostravě prestižní

Poprvé cenu, udělovanou na jaře v Bratislavě a na podzim v Ostravě, dostali vloni bývalý ministr obrany Alexandr Vondra, zesnulý americký diplomat Ron Asmus, bývalý slovenský ministr obrany Jozef Stank a někdejší šéf Vojenského výboru NATO generál Klaus Naumann.

Letos na jaře byli ocenění někdejší poradce pro národní bezpečnost Oldřich Černý a bývalý polský premiér Jan Krzysztof Bielecki.

V pátek v Ostravě si cenu převezme během galavečeře ke Dnům NATO v Ostravě bývalý šéf slovenské diplomacie Eduard Kukan.

inc natoaktual.cz
zpět na článek