natoaktual.cz

Spojenci zkouší obranu Pobaltí. Američané nasazují obnovenou 2. flotilu

7. června 2019  11:08
Severoatlantická aliance spouští jedno z nejrozsáhlejších cvičení v Baltském moři. Námořnictvo a vzdušné síly během „BALTOPS 2019“ procvičí obranu pobaltských republik včetně vylodění a protiponorkového boje. Do cvičných operací se zapojí i švédské a finské jednotky.  
Velitelská a výsadková loď USS Mount Whitney | foto: DVIDS
galerie Velitelská a výsadková loď USS Mount Whitney Ruská stíhačka Su-27 (vlevo) sleduje americký bombardér B-1B Lancer během... Ruská stíhačka Su-27 sleduje americký bombardér B-52H během cvičení BALTOPS Flotila NATO během cvičení BALTOPS Dvojice norských stíhaček F-16 na norskou vojenskou lodí HNOMS Rauma během... Britská HMS Ocean společně s americkou USS San Antonio během v čele flotily... Flotila NATO během cvičení BALTOPS Námořní cvičení NATO v Baltském moři Britská vrtulníková loď HMS Ocean vede flotilu plavidel NATO na úvod cvičení...

Do tradičního cvičení, které se pravidelně koná už od roku 1971, se zapojí 44 bojových lodí a ponorek, 40 letounů a vrtulníků a 12 tisíc vojáků z osmnácti členských a partnerských zemí NATO.

Rozsáhlé manévry, které potrvají do 21. června, jsou premiérou pro 2. flotilu amerického námořnictva. Tu Spojené státy obnovily loni v létě v reakci na rozhodnutí NATO více chránit kvůli chování Ruska strategické dopravní a komunikační trasy v severním Atlantiku a přilehlých arktických oblastech.

Druhá flotila vznikla původně po druhé světové válce a až do svého rozpuštění v září 2011 byla zodpovědná za ochranu východního pobřeží USA a operace v severním Atlantiku.

Fotografie

Specialista nizozemského Královského námořnictva Wesley Van Meggelen odpaluje během cvičení BALTOPS nálož na mělčině na vojenském polygonu Ustka na pobřeží Baltského moře
Britská vrtulníková loď HMS Ocean vede flotilu plavidel NATO na úvod cvičení BALTOPS v Baltském moři
Americký torpédoborec USS Jason Dunham doplňuje na moři palivo z francouzského tankeru FS Somme (A631) během cvičení BALTOPS
Kanadská loď HMCS Fredericton (FFH 337) proplouvá přístavem v Gdyni kolem amerického torpédoborce USS Jason Dunham

Pentagon flotilu tehdy v rámci úsporných opatření zrušil s ohledem na obecné vnímání americké vlády, že se potenciální vojenská hrozba ze strany Ruska podstatně snížila. V té době flotila zahrnovala 126 lodí, 4 500 letadel a 90 tisíc námořníků s domovskými přístavy podél východního pobřeží USA.

Po loňském znovuobnovení má flotila zatím jen velitelskou část, čítající zhruba 250 lidí, se sídlem v Norfolku. Velitelem je viceadmirál Andrew “Woody” Lewis. „Severní Atlantik zahrnuje některé z nejvytíženějších plavebních tras na světě a s otevřením vodních cest v Arktidě tento provoz poroste,“ prohlásil Lewis.

Pro cvičení i operace v severním Atlantiku má proto zatím k dispozici vyčleněná bojová plavidla jiných amerických flotil, především 6. flotily s velitelstvím v italské Neapoli.

„Jako součást znovuobnovení má velitelství 2. flotily provozní a správní pravomoc nad námořními aktivy působícími z východního pobřeží. Velitelství 6. flotily bude i nadále dohlížet na námořní aktiva v Evropě a Africe. Obě flotily jsou společně schopné bez problémů čelit jakýmkoliv hrozbám v Severním Atlantiku a Arktidě,“ konstatoval velitel námořních sil NATO americký admirál James Foggo.

Pravidelným účastníkem bývalo i Rusko

V Baltském moři se kvůli cvičení už od minulého týdne pohybuje asi tucet aliančních plavidel včetně americké velitelské a výsadkové lodi USS Mount Whitney. během následujících dní se pak připojí další.

Zajímavostí je, že pravidelným účastníkem cvičení BALTOPS bylo donedávna také samotné Rusko. Spojenci poprvé přibrali ruské námořnictvo a další země bývalého východního bloku jako Polsko nebo pobaltské republiky ke společnému výcviku už v roce 1993.

Rusko se účastnilo pravidelně až do roku 2008, kdy spojenci v reakci na rusko-gruzínskou válku ruské námořnictvo vypověděli. O dva roky později dostala Moskva pozvánku znovu, aby byla po ruské anexi Krymu v roce 2014 vypovězena ze cvičení znovu.

inc natoaktual.cz
zpět na článek