natoaktual.cz

Fico odhalil slovenskou zahraniční politiku, chce nechat vojáky v Afghánistánu

12. dubna 2012  15:32
V Afghánistánu zůstaneme tak dlouho, jak bude potřeba, představil zahraniční politiku nové slovenské vlády premiér Robert Fico. K prioritám podle něj patří dodržení závazků vůči EU i NATO a podpora jejich rozšíření.  

Slovenský premiér Robert Fico | foto: GLOBSEC 2012

"Slovensko je již dvacet let demokracií, což je dospělý věk. Naše zahraniční politika bude dospělá zodpovědná a aktivní," využil staronový slovenský premiér příležitost během zahájení bratislavské bezpečnostní konference GLOBSEC. Té se účastní stovky delegátů z celého světa.

GLOBSEC: Bratislavu obsadily stovky politiků a expertů

Fico zdůraznil, že Slovensko pevně věří v projekt Evropské unie a když už je nyní členem schengenského prostoru i eurozóny a není tedy "tím novým členem EU", chce být motorem posilování evropské integrace a lídrem v dodržování evropských závazků, včetně těch ekonomických.

Slovenský premiér ve své řeči často narážel právě na ekonomické otázky, které se tímto ročníkem bezpečnostní konference GLOBSEC táhnou jako červená nit. "Dnes nejde nutně jen o mír v tom mezinárodním slova smyslu, ale o mír sociální," zdůraznil Fico.

NATO je a bude pilířem bezpečnosti

Severoatlantická aliance podle Fica nadále jednoznačně zůstane pilířem bezpečnosti a transatlantickou vazbu považuje za klíčovou. Evropa podle něj ale musí dělat více a být v rámci Aliance rovnocenným partnerem, což je Slovensko připraveno podpořit. Fico tím narážel na problém propadu evropských obranných schopností. Slovensko má za tímto účelem podpořit koncept větší spolupráce mezi spojenci, například na formátu Visegrádské čtyřky.

A Slovensko má jít příkladem. Misi v Afghánistánu, kam Slovensko posílá v rámci NATO jeden z největších kontingentů v přepočtu na počet obyvatel, chce nová slovenská vláda podporovat tak dlouho, jak bude potřeba. Fico tak potvrdil, že Slovensko chce v Afghánistánu zůstat i po roce 2014, tedy datu ukončení bojových operací a předání zodpovědnosti místním orgánům.

Základem budování bezpečnosti v rámci NATO je podle Fica politika otevřených dveří. Rozšiřování NATO pomáhá šířením bezpečnosti nejen novým členům, ale i těm stávajícím, uvedl Fico s tím, že během svého čtyřletého funkčního období by velmi rád viděl v Alianci nové členy. Takové aspirace má ale v současnosti pouze Makedonie, jejíž pozvánka do NATO závisí na urovnání sporu ohledně svého názvu s Řeckem.

Podmínky ideální, realita může být jiná

Podmínky k prosazování své zahraniční politiky bude mít Fico i nová vláda ideální. "Nyní vládne bez koaličních partnerů a navíc do funkce ministerstva zahraničí opětovně nominoval respektovaného kariérního diplomata Miroslava Lajčáka se zkušenostmi nejen ze slovenské diplomacie, ale i z evropských struktur," říká politolog Petr Just z Metropolitní univerzity v Praze.

Názory na Ficovu řeč se v auditoriu konference, kde se sešly desítky vrcholných evropských politiků včetně prezidentů a ministrů, nicméně různí. I když premiérova řeč, kterou četl ve výborné angličtině, byla hodnocena jako velmi dobrá, panují obavy o to, nakolik se její vize budou opravdu uskutečňovat. "Premiér Fico mluvil, jako když tiskne, kéž by to tak bylo, já bych se ale neradoval předčasně," komentoval úvodní řeč konference jeden z diplomatů, který si nepřál být jmenován.

pet natoaktual.cz
zpět na článek