natoaktual.cz

Švýcarsko podepsalo nákup letounů F-35 navzdory petici odpůrců

20. září 2022  9:12
Podpisem smlouvy Švýcarsko definitivně stvrdilo nákup 36 nejmodernějších letounů F-35 z USA. Dodávky strojů páté generace mají proběhnout v letech 2027 až 2030 a nahradí současnou flotilu strojů F/A-18 Hornet a F-5 Tiger. Cena kontraktu přesahuje 6 miliard dolarů.  

Letouny F-35 amerického letectva na Hillově základně v Utahu | foto: DVIDS

Smlouvu v pondělí v Bernu podepsali národní šéf pro vyzbrojování Martin Sonderegger a programový manažer F-35 Darko Savic.

„Jsme přesvědčeni, že F-35 jako nejschopnější, cenově nejdostupnější a nejvíce interoperabilní stíhací letoun na světě je nejvýhodnějším řešením pro splnění švýcarských potřeb,“ uvedl americký výrobce Lockheed Martin v prohlášení.

Švýcarsko si podle smlouvy objednalo 36 letounů F-35A. Stroje má výrobce dodávat v rozmezí let 2027 až 2030. Nahradí současnou flotilu proudových letounů F/A-18 Hornet a F-5 Tiger.

Cena kontraktu přesahuje 6 miliard dolarů (v přepočtu takřka 152 miliard korun) a je tak pod maximální hranicí, kterou na nákup nových stíhaček schválili švýcarští voliči.

V ceně je ovšem započteno také specifické vybavení pro různé mise, zbraně a munice, logistický balíček, systémy pro plánování misí, výcvikové systémy a počáteční výcvik. Dále jsou zahrnuty náklady na integraci do švýcarského systému velení a řízení nebo na podpůrné služby ze strany průmyslu.

Švýcarsko pořídí letouny prostřednictvím programu „Foreign Military Sales“ (FMS) přímo od vlády USA, tedy za stejných podmínek, za jakých sama nakupuje. Obě země už rovněž uzavřely zvláštní doložku, které stanovuje pevnou cenu. S americký výrobcem pak Švýcarsko uzavřelo offsetovou dohodu, na základě které mají švýcarské společnosti získat zakázky v objemu přibližně 2,9 miliardy švýcarských franků (v přepočtu přes 73 miliard korun).

Podpis smlouvy o nákupu následuje jen týden poté, co s kontrakt schválil švýcarský parlament. A to i navzdory početnému táborů kritiků, kteří doposud sbírali podpisy na petici pro vyhlášení referenda o zamítnutí nákupu. Koalice švýcarských socialistů a zelených sdružená v iniciativě „Stop F-35“ označovala nákup supermoderních stíhaček za příliš nákladný a zbytečný.

Švýcaři loni v roce 2020 v referendu rozhodli těsnou většinou (50,1 % hlasů), že vláda může nakoupit až 40 nových stíhaček. Zároveň v referendu zastropovali cenu za nové letouny na nejvýše 6 miliard švýcarských franků. Loni pak ve výběru uspěl právě stroj F-35.

Švýcarsko přezbrojí. Koupí superstíhačky F-35 a protivzdušný systém Patriot

Osmi a půl milionová země přitom hledala nové bojové stroje už od roku 2008. Mají nahradit nezadržitelně stárnoucí flotilu lehkých cvičně-bojových stíhaček F-5 E/F a víceúčelových strojů F/A-18 C/D Hornet.

Hlavním kandidátem přitom byl na začátku švédský Gripen. V roce 2014 ale 53 % Švýcarů v referendu odmítlo nákup 22 švédských stíhaček JAS-39C/D Gripen za 3 miliardy švýcarských franků. A od té doby do hry vstoupili jiní kandidáti a Gripen z užšího výběru naopak vypadl.

Po novém loňském referendu švýcarská vláda vybírala ze čtyř strojů které předtím švýcarské letectvo důkladně otestovalo. V nabídce byl Eurofighter Typhoon od Airbusu, F/A-18 Super Hornet od amerického Boeingu, Rafale od francouzského výrobce Dassault a F-35A od amerického Lockheed Martin. Gripen nové generace s označením E se testů neúčastnil, protože jednou z hlavních podmínek bylo, aby stroje byly v operačním nasazení. A to nový Gripen nebyl.

inc natoaktual.cz
zpět na článek