natoaktual.cz

Elitní čeští bojovníci se vrátili z Afghánistánu

14. listopadu 2006  7:27
Po půlroční bojové misi na jihu Afghánistánu se do České republiky vrátili elitní bojovníci 601. skupiny speciálních sil z Prostějova. V nebezpečných oblastech se zapojili do protiteroristické operace Enduring Freedom pod velením Američanů.  

Bude to riskantní podnik, při kterém můžeme zemřít! říkali na jaře elitní čeští vojáci z prostějovské 601. skupiny speciálních sil.

Odlétali do přísně tajné bojové mise v Afghánistánu. Od té doby se dostali do několika krvavých střetů se skupinami povstalců. Přísně utajovaná mise byla v pořadí druhou skutečně bojovou akcí této elitní jednotky.

Zpátky domů se vrátilo 120 českých vojáků už minulý týden. Kvůli utajení jejich mise však armáda informovala o jejich návratu až nyní.

"Vojáci, kteří prošli desítkami bojových nasazení a ozbrojených střetů s bojovníky Talibanu a Al-Kajdy, se vrátili v plné sestavě bez jediné ztráty života či vážného zranění," potvrdil Ladislav Šticha, mluvčí Vojenského zpravodajství, pod které elitně vycvičená jednotka patří.

V protiteroristické operaci Enduring Freedom (Trvalá svoboda) působilo 120 českých vojáků od května po boku Američanů, kteří o jejich vyslání požádali.

Češi bojovali proti Talibanu a Al-Kajdě
Z bezpečnostních důvodů armáda tajila také to, jaké úkoly vojáci plnili. O jejich působení v Afghánistánu se proto objevovaly jen sporadické informace.

Příslušníci 601. skupiny speciálních sil se nicméně od začátku června zapojili do bojů proti nepříteli v neklidné provincii Kandahár na jihu Afghánistánu, která je historicky považována za útočiště bývalého vládního hnutí Taliban.

"Já považuji za klíčové, že jsem všechny kluky přivezl zpátky domů," řekl po návratu z mise velitel jednotky Ondrej Páleník. Při mnoha ozbrojených střetech podle něj byli čeští vojáci často smrti blíž, než by možná dnes chtěli sami připustit.

Skupina se přitom účastnila všech významných operací koaličních sil včetně masivní ofenzivy Mountain Thrust namířené proti skupinám rebelů v oblasti. - více zde

Hlavním úkolem českých bojovníků v Afghánistánu byl speciální průzkum, úderné akce a další druhy speciálních operací na jihu země s cílem eliminovat aktivity nepřítele, především skupin Talibanu a Al-Kajdy. Tím měli přispět k vnitřní bezpečnosti Afghánistánu.

"Skvělé zvládnutí návyků, dokonalá příprava a tisíce hodin tvrdého výcviku možná řadě z nich zachránily život," konstatoval Šticha.

Čeští speciálové byli součástí mnohonárodního uskupení speciálních sil. Kvůli zvýšení efektivity bojových operací byl kontingent rozdělen na dvě větší části a několik menších skupin.

Dočasným domovem elitních vojáků byla základna pojmenovaná "CAMP PROSTĚJOV" v Kandaháru. V táboře po celou dobu platil vysoký stupeň pohotovosti, protože se základna stávala častým terčem raketových útoků povstaleckých skupin.

Místem, odkud čeští bojovníci vyráželi do akcí, byla pak jedna z operačních základen spojeneckých speciálních sil v těžko přístupném vysokohorském terénu. "Moji muži prokázali, že na ně můžou být lidé v naší zemi právem hrdí. Splnili všechny úkoly a vrátili se všichni zpátky domů," dodal velitel Páleník.

Právě ukončená mise českých speciálů se podobala nasazení v roce 2004. Čeští vojáci tehdy v nepřístupných afghánských horách pátrali po teroristech z Al-Kajdy a přívržencích bývalého vládního hnutí Taliban. Šlo o první bojovou operaci české armády od konce druhé světové války. Čeští vojáci tehdy vypátrali několik významných objektů Talibanu a Al-Kajdy a navedli na ně spojence. - více zde

inc natoaktual.cz
zpět na článek