natoaktual.cz

Den 7: Kaddáfí slíbil odměnu svým věrným, všechny povýšil

26. března 2011  4:16
Mezinárodní koalice udeřila na vojenské cíle ve východním předměstí libyjské metropole Tripolisu. Opět se ozval na veřejnosti libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Svým věrným slíbil odměnu.  Sedmý den úderů kolaice na cíle v Libyi. Podle libyjské televize byly slyšet nejméně tři silné exploze i v Tripolisu. Východní předměstí Tripolisu bylo cílem útoků spojenců už několikrát. Údery míří hlavně na místní radarovou stanici a další vojenské objekty.

Mluvčí americké armády ve Washingtonu oznámila, že koaliční síly za posledních 24 hodin podnikly 153 leteckých misí a vypálily 16 střel s plochou dráhou letu typu Tomahawk. Cílem bylo hlavně Kaddáfího dělostřelectvo, mechanizované jednotky, velící posty a infrastruktura.

Nočních náletů proti předchozím dnům nicméně ubylo. U Adžedábíje spojenecké letouny zaútočily na Kaddáfího obrněnce, které údajně ohrožovaly civilisty v okolí města.
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se rozhodl podpořit morálku svých vojáků oznámením, že je všechny mimořádně povyšuje za "heroický a odvážný boj proti křižáckému, kolonialistickému útoku". "Povýšení zahrnuje všechny příslušníky ozbrojených složek a policie," uvedla libyjská státní televize.

Americký admirál Bill Gortney naproti tomu konstatoval, že Kaddáfí má už jen malou schopnost velet jednotkám a začal vyzbrojovat dobrovolníky. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová uvedla, že Kaddáfího síly byly zahnány, ale stále představují hrozbu pro libyjské obyvatele.

Na západě země se povstalcům v Misurátě podařilo znovu dobýt přístav, který ve středu ovládly Kaddáfího jednotky. Ty poté opět ostřelovaly předměstí Misuráty. Počty obětí útoků nelze nezávisle ověřit.

Do Misuráty začala také proudit pomoc Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK). Organizace dodává do města lékařský materiál. Libyjská vláda ale nepovolila pracovníkům MVČK přímo se zapojit do ošetřování lidí zraněných v boji. "Bylo to zamítnuto, přestože jsme se opakovaně snažili o tom s Tripolisem jednat," uvedl mluvčí organizace.

Spojené arabské emiráty oznámily, že do mezinárodní operace vyšlou šest letounů typu Mirage a šest stíhaček F-16. Letadla se do hlídání libyjského vzdušného prostoru zapojí "v nadcházejících dnech". Katar již dříve poskytl pro spojeneckou operaci Odyssey Dawn dvě stíhačky a dvě vojenská dopravní letadla. Jeho stíhací stroje Mirage 2000 se také ze základny na Krétě poprvé zapojily do akce po boku francouzských strojů stejného typu. Šlo pouze o hlídkový let nad Libyí bez zapojení do bojové akce.

Na mezinárodní operaci se z arabských zemí nepřímo podílejí i Jordánsko a Kuvajt, které poskytly spojencům logistickou podporu. Pomoc údajně nabídl spojencům také Súdán. Podle diplomatických zdrojů agentury Reuters dal mezinárodním silám svolení, aby při operaci využívaly jeho vzdušný prostor.

Chronologie událostí:

09:45 - Spojené arabské emiráty přislíbily pro patroly prosazující bezletovou zónu nad Libyí šest stíhaček F-16 a šest stíhaček Mirage

11:23 - Podporu mezinárodní koalici údajně nabídl také Súdán. Podle diplomatických zdrojů dal mezinárodním silám svolení, aby při operaci využívaly jeho vzdušný prostor.

11:27 - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v rozhovoru pro BBC uvedl, že letecká kampaň spojenců je účinná. "Odradila libyjské představitele od další vojenské agrese a dokázala ochránit civilisty v Benghází i v dalších oblastech," řekl. Generální tajemník také oznámil, že cílem operace není svrhnout Kaddáfího, ale pouze mu zabránit v zabíjení civilistů. Připustil však, že nálety mohou v pád Kaddáfího režimu vyústit.

15:40 - Na západě země se povstalcům v Misurátě podařilo znovu dobýt přístav, který ve středu ovládly Kaddáfího jednotky. Podle svědků se ale situace ve městě proti předchozím dnům uklidnila a vládní tanky od čtvrtečního večera neostřelovaly části Misuráty ovládané povstalci. Do největší bašty povstalců v západní Libyi začala také proudit pomoc Mezinárodního výboru Červeného kříže . Organizace dodává do města lékařský materiál. Libyjská vláda ale jeho pracovníkům nepovolila zapojit se přímo do ošetřování lidí zraněných v boji.

16:46 - Bývalý francouzský šéf diplomacie Dominique de Villepin uvedl, že spojenci "nepůjdou do války s plukovníkem Kaddáfím". "Toto není vojenská operace, cíl je humanitární. Svržení Kaddáfího není v mandátu rezoluce OSN," prohlásil.

17:43 - Americký Pentagon zveřejnil několik údajů k noční akci. Spojenci podle něj v uplynulých 24 hodinách vypálili 16 raketových střel Tomahawk a provedli 153 letů.

18:50 - Katar se připojil k operacím spojenců nad Libyí. Bude dozírat nad zachováváním bezletové zóny nad severoafrickým státem. Stal se tak první arabskou zemí, která se ke koalici připojila. Podporu příslíbily už i Spojené arabské emiráty, které poskytnou 12 bojových letounů.

19:01 - Plukovník Kaddáfí povýšil všechny členy svých ozbrojených složek, uvedla podle Reuters státní televize. Povýšení si údajně vysloužili i policisté.

19:55 - Muamar Kaddáfí slíbil všem členům svých bezpečnostních složek speciální odměnu. Jeho prohlášení uveřejnila libyjská státní televize.

20:14 - Kanadské ministerstvo obrany oznámilo, že Vojenským operacím v Libyi, které přebírá Severoatlantická aliance, má velet kanadský generál Charles Bouchard.

20:59 - Kaddáfího vojska podle agentury Reuters vstoupila s tanky a minomety do povstalecké Misuráty.

21:58 - Libyjským povstalcům se podařilo vstoupit do Adžedábíje. Kaddáfího síly, které město bránily, předtím ostřelovala letadla mezinárodní koalice.

inc natoaktual.cz
zpět na článek