natoaktual.cz

Den 4: Spojenci přišli o letadlo, NATO ohlídá embargo

23. března 2011  3:04
Údery spojenců v Libyi pokračovaly. Americké velení oznámilo, že během náletů byla zničena už více jak polovina Kaddáfího protiletadlové obrany. Zároveň Američané přišli nad Libyí o jednu stíhačku. Jednotky libyjského vůdce stále ostřelují několik povstaleckých měst. Do operace se zapojí NATO.  


Koaliční síly už čtvrtý den útočí na vojenské cíle režimu Muammara Kaddáfího, přišly také o první letadlo. Kvůli závadě se zřítil americký bojový stroj F-15, jehož posádka se katapultovala a podařilo se ji zachránit.

Mezi cíle leteckých úderů patřila námořní základnu u Tripolisu, radarové základny u Benghází a letiště v Syrtě a Sabhá. Exploze a protiletadová střelba byly slyšet i v Tripolisu. V několika dalších městech zuří boje mezi rebely a Kaddáfího jednotkami, které města ostřelují i těžkými zbraněmi.

Pentagon oznámil, že se spojencům stále nedaří zcela chránit civilisty. Nejhorší je prý situace ve městě Misuráta. Město ostřelují tanky a boje si zde od pondělí vyžádaly nejméně 40 obětí a desítky zraněných.

O kontrolu nad městem ležícím asi 200 kilometrů východně od Tripolisu bojují Kaddáfího jednotky už týdny a humanitární situace se zde velmi zhoršuje.

Do akcí proti libyjskému režimu se po několika dnech rozhodla zapojit také Severoatlantická aliance. Zatím dohlédne na dodržování zbrojního embarga. Akce by měla začít do 24 hodin.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí vystoupil před svou rozbombardovanou rezidencí v Tripolisu s krátkým projevem. "My budeme nakonec vítězové," prohlásil Kaddáfí s tím, že se na jeho stranu "brzy přidají všechny muslimské armády".

Americký prezident Barack Obama je ve Spojených státech kvůli zásahu v Libyi terčem stále větší kritiky. Zatímco podle některých hlasů prezident čekal se zásahem příliš dlouho, podle jiných s ním neměl vůbec souhlasit. Někteří zákonodárci navíc tvrdí, že šéf Bílého domu překročil své pravomoci, když před americkou účastí v akci nepožádal Kongres o souhlas.

Smrt civilistů v Libyi po setkání se svým americkým protějškem Robertem Gatesem odsoudil ruský ministr obrany Anatolij Serďukov. Gates ruské představitele ujistil, že koalice dělá vše proto, aby se civilních obětí vyvarovala.

Chronologie událostí:

06:41 - Libyjská vláda požádala OSN o mimořádnou schůzku Rady bezpečnosti k projednání mezinárodní vojenské akce v Libyi. Rada se sejde ve čtvrtek, přesně týden poté, co mezinárodní společenství schválilo rezoluci 1973 o vytvoření bezletové zóny nad Libyí.

07:42 - Pentagon uvedl, že vzdušné útoky vyřadily z provozu více než polovinu Kaddáfího protivzdušné obrany. To prý spojencům umožní soustředit se na rozšíření bezletové zóny nad Libyí. Velitel amerických sil v Africe generál Carter Ham prohlásil, že počet úderů bude v následujících dnech klesat.

09:39 - Itálie naznačila, že pokud velení operací nepřevezme Severoatlantická aliance, nebude pro ně nadále možno používat italských letišť.

11:33 - Vojenské síly, které podporují Muammara Kaddáfího, ostřelují východolibyjsou Misurátu.

12:19 - Turecký premiér Recip Erdogan potvrdil dřívější slova svého ministra zahraničí Ahmeta Davutoglu, že sobotní pařížská schůzka vedoucích mezinárodních představitelů vedla k vojenské intervenci a ta překročila rámec stanovený rezolucí Rady bezpečnosti OSN."Místem, které rozhoduje a zastřešuje, musejí být Spojené národy," řekl Davutoglu.

12:50 - Francouzské ministerstvo zahraničí uvedlo, že na čtvrtečním zasedání Rady bezpečnosti OSN chce projednat ruskou žádost o příměří v Libyi.

13:11 - Spojené státy potvrdily, že letectvo přišlo v Libyi o jeden letoun F-15 E Strike Eagle. Nebyla však sestřelena. Oba piloti zřícené stíhačky jsou v bezpečí u americké vojenské jednotky.

13:23 - NATO se zapojí do akcí proti režimu Muammara Kaddáfího. Zatím půjde o prosazování zbrojního embarga. Operace začne zhruba do 24 hodin.

14:00 - Itálie se připravuje na mimořádný příliv dalších imigrantů z Afriky. Ministr vnitra Roberto Maroni uvedl, že v případě potřeby přijme země až 50 tisíc utečenců.

14:52 - Některé africké země odsoudily útoky spojenců na Libyi. Kromě prezidentů Zimbabwe a Ugandy operace koaličních sil odmítá i prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma. Jeho země ale minulý čtvrtek v OSN hlasovala pro rezoluci 1973. Afričtí prezidenti sice odmítají útoky, shodují se však, že by Kaddáfí měl odstoupit.

15:41 - Španělská vláda na žádost premiéra José Luise Zapatera hlasovala o účasti v akci koaličních sil. Schválila ji takřka jednomyslně (336 hlasů pro, 3 se zdrželi). Španělská letadla už kontrolují libyjský vzdušný prostor. Madrid také k severoafrickému pobřeží vyslal fregatu a ponorku.

16:35 - Z města Zintán přicházejí zprávy o bombardování ze strany Kaddáfího jednotek. Kaddáfího síly měly ostřelovaly Zintán a zabily údajně několik lidí. Kaddáfího vojáci bojují s rebely také v povstalci ovládaném městě Jafran, asi 130 kilometrů jihozápadně od Tripolisu.

16:59 - Spojené státy připustily, že se i přes nesporné vojenské úspěchy nedaří stále chránit civilisty. Agentury přinesly informace o tom, že jednotky Muammara Kaddáfího začaly útočit na civilisty ve městě Misuráta.

17:02 - Bojové letouny z Kataru se mají do operace zapojit až o víkendu.

17:16 - Šéf francouzské diplomacie Alain Juppé chce vytvořit speciální komisi složenou z ministrů zahraničí spojeneckých zemí, která by na operaci v Libyi dohlížela. Vojenská akce podle něj může skončit ihned poté, co Muammar Kaddáfí přistoupí příměří.

18:11 - Podle Francie by se zásahy francouzských ozbrojených sil mohly rozšířit i za oblast povstalecké bašty Benghází.

19:33 - Americké a britské lodě a ponorky vypálily v noci na cíle v Libyi dalších dvacet střel Tomahawk, potvrdil Pentagon.

20:30 - Americký ministr obrany Robert Gates uvedl, že "k přesunu velitelských kompetencí na NATO dojde během několika málo dní". Klíčovou roli v ochraně bezletové zóny by měla mít Severoatlantická aliance i podle jednání mezi americkým prezidentem Barackem Obamou, jeho francouzským protějškem Nicolasem Sarkozym a britským premiérem Davidem Cameronem.

22:47 - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v projevu obyvatelům Tripolisu řekl, že bude dál bojovat. "Nakonec zvítězíme," prohlásil.

23:15 - Podporu koaliční operaci v Libyi oznámila Saúdská Arábie. O případném zapojení však nic konkrétního nepadlo. Spojené státy nicméně očekávají, že se do kontroly bezletové zóny nad Libyjí v nejbližších dnech zapojí také několik arabských států.

inc natoaktual.cz
zpět na článek