natoaktual.cz

Den 3: Spojenci ovládli prostor nad Libyí

22. března 2011  3:23
Vzdušné síly mezinárodní koalice pokračovaly v pondělí v náletech proti cílům v Libyi. Halvním úkolem je zabránit režimu Muammara Kaddáfího útočit na libyjské povstalce. Bojovalo se ale i na zemi. Britské letectvo muselo zrušit útoky.  


Spojenecké síly v noci vystřelily dalších 12 řízených raket na libyjské cíle a uskutečnily asi 70 až 80 bojových letů. Podle britského premiéra Davida Camerona z velké části vyřadily z boje protivzdušnou obranu Libye a pomohly odvrátit krveprolití v Benghází. Pentagon uvedl, že spojenci rozšiřují bezletovou zónu na jih a západ země, brzy prý bude pokrývat 1000 kilometrů dlouhou oblast.

Spojenci přešli do druhé fáze operace, jejímž cílem je přerušit zásobovací řetězce Kaddáfího sil a omezit tak jejich akceschopnost. Koalici se podle amerických prohlášení podařilo zastavit postup Kaddáfího sil na Benghází, Adžedábíju a Misurátu. Jak v Adžedábíje, tak v Misurátě se ale opět bojovalo. V Misurátě podle rebelů Kaddáfího síly zabily asi 40 lidí a dalších 300 zranily. Exploze a protiletadlová palba se večer opět ozývaly i v Tripolisu.

Cílem povstalců, kteří odmítají vyjednávat s Kaddáfím, je prý stále dobytí Tripolisu, chtějí tak ale učinit samostatně, bez zahraniční útočné akce. Spojenci zatím svou činnost s povstalci přímo nekoordinují. Servery blízké rebelům oznámily, že Kaddáfího syn Chámis po útoku povstalců zemřel. Libyjské vládní zdroje to ale popřely.

Při nočních náletech byla v Tripolisu zničena budova v Kaddáfího rezidenčním komplexu, v níž se údajně nacházelo velení libyjských jednotek. Na podporu libyjského vůdce se na některých místech shromažďují Kaddáfího příznivci, aby vytvořili lidské štíty. Koalice znovu zdůraznila, že Kaddáfí není terčem operací. Spojenci prý ani nemají příliš informací o tom, kde se nachází. Americký prezident Barack Obama i Cameron ale prohlásili, že by uvítali Kaddáfího odchod.

Libyjská vláda obviňuje zahraniční koalici, že od sobotního zahájení úderů zabila již více než 60 civilistů. Paříž a Washington ale uvedly, že žádné informace o civilistech zabitých při náletech nemají. Britský ministr zahraničí William Hague ujistil, že spojenci "se na rozdíl od Kaddáfího snaží vyhnout civilním ztrátám".

Operace Odyssey Dawn vyvolává ve světě rozporuplné reakce. NATO stále nerozhodlo o aktivní účasti v operaci. Evropská unie rozšířila ekonmické sankce vůči libyjskému režimu na dalších 11 osob a devět firem. Nesouhlasné rekace s údery proti cílům v Libyi zazněly z Číny, Indie, Íránu, Turecka, Venezuely nebo Jihoafrické republiky. Ruský premiér Vladimir Putin srovnal rezoluci Rady bezpečnosti OSN o Libyi se středověkou výzvou ke křížovému tažení. Ruský prezident Dmitrij Medveděv naopak označil rezoluci za správnou a slova o křižácké výpravě za nepřijatelná a západu se nabídl, že pomůže při zprostředkování míru.

Liga arabských států potvrdila podporu rezoluci OSN, která zásah umožnila. Šéf Ligy arabských států Amr Músá ujistil, že liga "respektuje" rezoluci Rady bezpečnosti.

NATO zatím stál enení jednotné ohledně zapojení do operace. Spojené státy podle ministra obrany Roberta Gatese chtějí v brzké době omezit svou účast na bojových operacích. Podle Obamy USA očekávají, že vůdčí vojenskou roli v Libyi během několika dní předají spojencům. Podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga by dohled nad spojeneckou operací měla převzít Severoatlantická aliance.

Chronologie událostí:

04:27 - Administrativní budova v rezidenčním komplexu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v Tripolisu v noci na pondělí byla zcela zničena. V budově bylo podle koalice velení libyjských sil.

08:12 - Ministři zahraničí EU rozšíří stávající sankce. Unie už Kaddáfímu a více než dvěma desítkám jeho spolupracovníků i několika významným firmám zmrazila jejich finanční aktiva v Evropě, předákům také zakázala cesty do Evropské unie.

09:03 - Libyjská státní televize uvedla, že Kaddáfího stoupenci se shromažďují na letištích, aby zde vytvořili lidské štíty. Britská letadla kvůli tomu ráno přerušila plánované letecké akce. Letouny Tornado se vrátily na základnu v Norfolku. "Věříme, že do zacílené oblasti bylo přemístěno mnoho civilistů," objasnilo zrušení bojové mise britské ministerstvo obrany.

10:58 - Podle povstalců Kaddáfího jednotky nahánějí do města Misuráta civilisty z okolních vesnic, aby zde sloužili jako živé štíty proti spojeneckým náletům.

11:47 - Šéf OSN Pan Ki-mun byl po jednání s předsedou Ligy arabských států v Káhiře obklopen desítkami lidí demonstrujících ve prospěch libyjského vůdce Kaddáfího. Pan Ki-mun chtěl navštívit srdce egyptské revoluce, náměstí Tahrír, ale jeho delegace musela kvůli protestům změnit program.

12:26 - Turecko jako jedn z dvou muslimský států mezi členskými zeměmi blokuje rozhodnutí NATO o zapojení do operací v Libyi. Ani dlouhá jednání nepřinesla rozuzlení. Spojené státy by přitom velení nad operacemi co možná nejdříve chtěly předat právě Alianci jako celku.

14:49 - Tvrdé boje probíhají mezi rebely a Kaddáfího jednotkami v Misurátě, poslední baště povstalců na západě země. "Kaddáfí čtvrtý den po sobě ostřeluje město. Centrum města je srovnáno se zemí a Kaddáfí kontroluje hlavní ulici, podél které jeho síly rozmístily asi 200 odstřelovačů. Snažíme se je zahnat, ale mají převahu v palebné síle," uvedl mluvčí rebelů.

15:39 - Dvě španělské stíhačky F/A-18 mají za sebou první přelety nad Libyí, potvrdilo španělské ministerstvo obrany. Do akce se zapojí čtyři stroje F/A-18, tankovací letoun, fregata F-100, ponorka S-74 a průzkumné letadlo CN-235. Madrid posílá do operace přibližně 500 mužů.

16:33 - Spojenci na libyjské cíle vystřelili 10 až 12 raket, prohlásil mluvčí amerických sil v oblasti Vince Crawley. Počet útoků se tak podstatně snížil, v sobotu koaliční síly na 22 libyjských cílů vystřelily 110 raket. "Prvních 24 hodin jsme zajišťovali podmínky pro bezletovou zónu a nyní přecházíme do hlídkového stavu," řekl Crawley.

17:22 - Mezinárodní síly prakticky vyřadily a protileteckou obranu Libye a nastolily tak nad zemí bezletovou zónu. V britském parlamentu to oznámil premiér David Cameron.

19:07 - Severoatlantická rada, nejvyšší rozhodovací orgán Severoatlantické aliance (NATO), přerušila jednání o případném zapojení NATO do vojenských akcí proti Libyi. Podle diplomatických zdrojů není jasné, zda budou ještě dnes obnovena, nebo se přesunou na úterý.

21:02 - "Chceme mír, stabilitu a jednotu Libye. Nakonec ale budeme sami sebe bránit. Dáváme zbraně lidem, budeme mít 6 milionů ozbrojených lidí a budeme bojovat," řekl mluvčí libyjské vlády.

22:48 - Město Zintán je podle svědků opět ostřelováno Kaddáfího vojsky. Někteří obyvatelé utekli do blízkých jeskyní, napsala agentura Reuters.

23:55 - Letadla spojenců zasáhla dvě základny libyjské protiletecké obrany východně od Benghází. Pozdě v noci útočili spojenci také na libyjskou námořní základnu nedaleko Tripolisu.

inc natoaktual.cz
zpět na článek