natoaktual.cz

Liberečtí chemici dostali darem nejmodernější mobilní laboratoř

13. října 2016  6:36
Liberecká protichemická jednotka převzala ve středu darem od amerických zástupců nejmodernější mobilní laboratoř pro detekci, identifikaci a analýzy toxických a radioaktivních látek, drog i výbušnin. Zařízení za 160 milionů korun financovaly Spojené státy v rámci projektu pro rozvoj schopností zahraničních armád.  

Česká protichemická jednotka | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Laboratoř s označením AL-3 je umístěna ve dvou mobilních kontejnerech a podle libereckých chemiků významně posílí schopnosti při detekování, identifikaci a analýze toxických a radioaktivních látek, drog i výbušnin. Uplatnění najde i v rámci Integrovaného záchranného systému - umí například odhalit uniklé průmyslové jedy.

Konstrukci nové laboratoře navrhli sami liberečtí chemici v roce 2013. Americká strana zařadila projekt mezi prioritní a po třech letech zařízení dodala. „Jsem patřičně hrdá na spolupráci mezi USA a českou armádou a schopnosti, které jste při tomto projektu prokázali, jsou pro tuto spolupráci symbolické,“ uvedla zástupkyně velitele amerických sil v Evropě, brigádní generálka Dawne Deskins, která na dodávku zařízení dohlížela.

Laboratoř přitom patří mezi absolutní špičku v rámci NATO. V Evropě žádná podobná není. Je vybavená nejnovějším analytickým systémem, který specialistům umožňuje například z krve rozpoznat molekuly bojových chemických látek nebo v písku najít zplodiny po výbuchu. Dokáže také určit chemické složky, ze kterých je vyrobená droga nebo zjistit zneužití drogy z krevní plazmy nebo z vlasů.

Liberecká 31. brigáda radiační, chemické a biologické ochrany patří mezi elitní jednotky české armády. Specialisté mají za sebou několik zahraničních misí. Pravidelně jsou součástí Sil rychlé reakce NATO.

inc natoaktual.cz
zpět na článek