natoaktual.cz

Čeští vojáci trénují na unikátní střelnici v Německu

20. března 2008  12:57
Boj v zastavěné oblasti, přepadení v ulicích, únik z nastražené léčky nebo vyjednávání. Tak vypadá ve speciálním výcvikovém centru americké armády v bavorském Hohenfelsu příprava českých vojáků na misi v Afghánistánu.  

FOTOGALERIE

Speciální centrum v německém Hohenfelsu využívá česká armáda už poněkolikáté. Poskytuje totiž zázemí, které čeští vojáci nemají v Česku k dispozici.

Do budovy ze zvláštních tmavých kvádrů vbíhají dva plně vyzbrojené týmy. Jde o speciální střelnici. Instruktoři předem v jednotlivých místnostech rozmístili figuríny představující nepřátelské ozbrojence, ale také rukojmí a další civilisty.

Ozývá se střelba a za několik minut je objekt "čistý". Podobné akce už cvičili čeští vojáci z 7. mechanizované brigády a chrudimští výsadkáři snad tisíckrát. Jenže tady mohou uvnitř domu střílet ostrou municí.

"Takové zařízení doma v Česku momentálně nemáme. Baráky, ve kterých lze nacvičovat akce s ostrou střelbou, prostě nejsou," konstatoval Radim Kříž. Ten zodpovídá za výcvik vojáků, kteří v srpnu odletí do afghánského Lógaru.

Americké výcvikové centrum v bavorském Hohenfelsu je pro takovou přípravu naprosto unikátní. Na speciální kurzy boje v zastavěné oblasti sem jezdí i vojáci z dalších armád NATO. "Cvičí zde hlavně jednotky, které se chystají do zahraničních misí," uvedla tisková důstojnice základny Junel Jeffrey.

Na členitém a lesnatém území o rozloze 200 kilometrů čtverečních lze před nasazením v operaci vyzkoušet prakticky všechny možné situace, se kterými se vojáci mohou v misi setkat. Čeští vojáci stihli za dva týdny procvičit taktické operace, obranu jednotky v zastavěném prostoru, reakce na kontakt s nepřítelem, průzkum oblasti, vypoutání se z léčky, rozmístění jednotky, pohyb v zastavěné oblasti nebo využití překladatelů a vyjednávání.

"Hlavně jsme trénovali situace během bojových patrol, kdy jsme vyzkoušeli postupy při objevení nastražené nálože na cestě, výbuchu prvního vozidla, napadení minomety nebo vyžádání letecké podpory či záchranných helikoptér," popsal výcvik Kříž.

Atmosféru dokreslují afghánské vesnice i jeskyně
K naprosté reálnosti cvičení přispívá i řada detailů. Například v areálu základny je několik uměle vystavěných vesnic, které vypadají jako v Iráku, Kosovu nebo právě Afghánistánu.

"Američané najímají i komparzisty, kteří v nich hrají obyčejné obyvatele nebo teroristy. Jsou to většinou Arabové, kteří žijí v Německu," řekl Kříž. Ráno přijedou na základnu do práce a celý den hrají třeba afghánského obchodníka v malém krámku.

Dalším unikátem jsou čtyři uměle vybudované jeskynní systémy - od rozsáhlé spleti chodeb s řadou dokonale maskovaných únikových východů až po malé podzemní prostory. "Vyzkoušeli jsme propátrávání jedné z menších jeskyní. Američané se s bojem v podzemí setkali v Afghánistánu, tak si je tady kvůli přípravě postavili," uvedl Kříž. Jak dodal, podobné je to v Hohenfelsu se vším. "Když potřebují cvičit na Irák, udělají si čtyřproudou silnici s mosty. Co potřebují cvičit, na to si vyrobí nějaké zařízení."

Cvičiště je protkáno digitální technikou
Celé cvičiště v Hohenfelsu je doslova protkáno digitální technikou. Doslova každý kousek prostoru i všechny cvičící jednotky snímají stovky kamer.

"Každá akce je přenášena kamerami do vyhodnocovacího centra a nahrávána. Velitelé dostanou nahrávky na DVD a hodnocení," konstatoval člen vyhodnocovacího týmu Andrew Tackaberry.

Všechny cvičící jednotky jsou též během pobytu v Hohenfelsu vybaveny systémem simulace střelby MILES (Multiple Integrated Laser Engagement Systems). Každý z vojáků tak má pod hlavní zbraně připevněný laserový zářič a na přilbě a na uniformě hned několik senzorů. Při každém výstřelu slepým nábojem vyšle zářič paprsek a pokud senzory na protivníkově těle paprsek zaznamenají, je voják buďto zraněn, nebo zabit.

 

inc natoaktual.cz
zpět na článek