natoaktual.cz

Čeští letci vyzbrojí gripeny raketami středního doletu

23. prosince 2008  8:13
České vojenské letectvo bude od nového roku nesrovnatelně silnější. Od ledna totiž mohou letci stíhací letouny Jas-39 vyzbrojit střelami středního doletu AMRAAM, díky kterým se gripeny stávají plnohodnotnými bojovými stroji.  

"Od počátku roku 2009 budou střely středního doletu AMRAAM v operačním nasazení. Pokud dostaneme rozkaz, můžeme nyní střely použít," potvrdil natoaktual.cz velitel čáslavské základny Petr Mikulenka.

Nové střely s označením AIM-120C-5 AMRAAM má armáda zhruba rok. Letos na jaře experti dokončili vojskové zkoušky, aby mohly být střely zařazeny do výzbroje a operačního nasazení.

"Neznamená to ale, že s nimi budeme pod křídly létat každý den. Záleží na okolnostech a veliteli vzdušných sil, zda střelami budeme vyzbrojovat pohotovostní letouny, které chrání vzdušný prostor nad Českou republikou," konstatoval Mikulenka.

Gripeny, které má česká armáda ve výzbroji od roku 2005, byly dosud vyzbrojeny palubním kanonem Mauser BK 27 ráže 27 milimetrů a od USA armáda získala darem řízené střely krátkého dosahu Sidewinder.

Zatímco se střelami Sidewinder může pilot operovat na vzdálenost několika set metrů, u střel AMRAAM se počítá s přesným zásahem na vzdálenost několika desítek kilometrů.

Podívejte se na fotografie z vojskových zkoušek na základně v Čáslavi

Střela AMRAAM využívá kombinovaného způsobu navedení na cíl. Letoun může zaměřit a zničit víc cílů najednou. Navíc je střela použitelná prakticky za každého počasí.

Výcvik pilotů i zbrojířů se střelami středního doletu probíhá podle Mikulenky prakticky už od roku 2005. Jak dodal, zatím není jasné, zda budou těmito střelami vyzbrojeny letouny, se kterými by čeští letci měli v druhé polovině příštího roku po tři měsíce chránit v rámci mise NATO vzdušný prostor nad pobaltskými zeměmi.

Zbraňový systém AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) byl vyvinut v 80. letech minulého století. AIM-120 AMRAAM je protiletadlová řízená střela z kategorie Beyond Visual Range. To znamená, že je určena k ničení vzdušných cílů za hranicí jejich přímého vizuálního kontaktu.

V praxi to znamená možnost použití střely za všech meteorologických podmínek na takzvané cíle střední vzdálenosti, tedy do 100 kilometrů.

Střela je vybavena kombinovanou naváděcí soustavou. Po odpalu je let řízen inerciálním systémem do předpokládaného bodu střetu s cílem. V koncové fázi se na cíl navádí pomocí vlastní aktivní radarové soustavy.

V současné době je vyráběna její nejmodernější verze AIM-120C-5, která je oproti starším modifikacím A a B vybavena zdokonalenou elektronickou částí a výkonnějším raketovým motorem.

Střely tohoto typu používá americké vojenské letectvo, námořnictvo a další armády NATO, objednalo je i Maďarsko a Polsko. Rakety jsou na stíhačkách F-15, F-16, F-14 a F/A-18 nebo na letounech Eurofighter, německých F-4 a britských strojích Sea Harrier.

Lubomír Světnička natoaktual.cz
zpět na článek