natoaktual.cz

Česko vyšle do vojenské mise v Čadu zatím jen dva důstojníky

22. února 2008  16:08
Česko se zapojí do vojenské mise Evropské unie v africkém Čadu a Středoafrické republice zatím jen okrajově. Armáda chce vyslat dva štábní důstojníky do operačního střediska mise ve Francii. Africká mise byla jedním z hlavních témat dvoudenní schůzky ministrů členských zemí Unie ve Slovinsku.  

Hlavním tématem schůzky ministrů byly operace pod vedením EU, zejména mise EUFOR v Čadu a Středoafrické republice. Žádné konkrétní závěry ale tentokrát ministři nepřijali.

"Konstatovali pouze, že mise i přes počáteční problémy kvůli válce v Čadu probíhá podle plánu a pokračuje i rozmísťování dalších sil," konstatoval pro natoktual.cz mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

V současné době probíhá rozmísťování 4 000 vojáků Evropské unie, kteří by měli v oblasti působit jeden rok. Operace bude zaměřena na ochranu civilistů, zejména uprchlíků, usnadnění humanitární pomoci a ochranu mise OSN v Čadu a Středoafrické republice. "Česká republika se této fáze operace přímo neúčastní, podílí se ale na finančních nákladech, když přispěla částkou 12 milionů korun," uvedl Čírtek.

V pozdější fázi ale ministerstvo obrany počítá s tím, že do mise vyšle dva štábní důstojníky, kteří by měli působit v operačním středisku mise ve Francii. Existuje i pravděpodobnost, že by na africkém kontinentě operovala v rámci mise Evropské unie i společná česko-slovenská jednotka, takzvaná Battlegroup. Kdy by měli čeští vojáci do Afriky vyrazit a v jakém počtu, ale zatím není jasné.

Evropská unie nedávno rozhodla, že do afrického Čadu vyšle přibližně 4 tisíce vojáků. Sedmadvacítku o to požádala OSN. Cílem vůbec největší mise v dosavadní historii Unie má být zajištění bezpečnosti v oblastech sousedících se západosúdánským regionem Dárfúr zmítaným násilnostmi.

Na misi, jejíž přípravy Unii trvaly několik měsíců, se budou podílet jednotky ze 14 zemí. Až 2 000 vojáků poskytne Francie, 400 Polsko a Irsko. Čad je bývalá francouzská kolonie a Paříž má v této africké zemi dodnes vliv.

Čad ale před časem zachvátila vlna krvavých násilností, když povstalci dokonce zaútočili na brány hlavního města Ndjameny a pokusili se svrhnout prezidenta. Vládním jednotkám se podařilo povstalce vytlačit. Z obavy před násilnostmi uprchlo z Čadu zhruba 50 tisíc lidí do Kamerunu.

Vojáci Evropské unie mají v misi pomáhat expertům OSN, kteří v Čadu a Středoafrické republice mají cvičit zhruba 850 místních policistů. Ti by pak měli působit v uprchlických táborech pro utečence z Dárfúru. Kromě toho budou unijní vojáci chránit pracovníky dalších humanitárních organizací a konvoje s uprchlíky.

Jednotky Evropské unie tak doplní síly OSN a Africké unie, které už v Dárfúru působí. Válka v západosúdánské provincii Dárfúr propukla v únoru 2003, když skupiny černošských ozbrojenců zaútočily na vládou údajně podporované arabské milice.

Od té doby si konflikt vyžádal podle odhadů humanitárních pracovníků a pozorovatelů až 200 tisíc obětí. Během dvou let opustily své domovy dva miliony lidí, kteří přežívají v uprchlických táborech. Africké mírové jednotky působí v provincii od dubna 2004.

inc natoaktual.cz
zpět na článek