natoaktual.cz

Česko posílá do války s Talibanem sto elitních bojovníků

30. dubna 2008  16:24
Poslanecká sněmovna schválila vyslání elitní jednotky speciálních sil do Afghánistánu. Jde v pořadí o třetí riskantní bojovou operaci prostějovských vojáků v této oblasti. Stovka Čechů se zapojí do úderných akcí proti Talibanu.  

Půlroční misi vojáků 601. skupiny speciálních sil podpořilo v opakovaném hlasování 112 ze 181 přítomných poslanců. Proti bylo 45 zákonodárců.

V Afghánistánu budou čeští vojáci působit v protiteroristické operaci Enduring Freedom (Trvalá svoboda) pod velením Američanů, kteří si opětovné vyslání prostějovských speciálů vyžádali.

"Pokud připustíme, aby si radikálové v Afghánistánu znovu vybudovali základny, pak bude v ohrožení celý západní svět," obhajovala vyslání vojáků ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Mise má podle vládního návrhu stát zhruba 213 milionů korun, které uhradí ze svého rozpočtu ministerstvo obrany. Náklady na přepravu vojáků a jejich výzbroje pak zaplatí Spojené státy.

Američané též zajistí českým vojákům logistickou podporu během mise. V Afghánistánu budou Češi působit od května do konce letošního roku.

Jednotka by měla v Afghánistánu plnit podobné úkoly jako v předchozích dvou misích, tedy pod velením Američanů pátrat v neklidných jižních provinciích po teroristech a povstalcích bývalého vládního hnutí Taliban. - více o předchozí misi čtěte zde

ČSSD má k bojové misi velké výhrady
Všeobecně se předpokládalo, že poslanci misi schválí. Tradičně proti byli komunisté. "Nejedou tam sbírat maliny nebo houby, ale válčit," uvedl komunistický poslanec Alexander Černý s tím, že jeho strana by viděla české vojáky raději v mírových a humanitárních misích.

Už minulý týden misi posvětili senátoři.  Při hlasování v Senátu se však zdrželi hlasování i senátoři ČSSD. Výhrady k vyslání českých vojáků měli dnes i poslanci sociální demokracie. Diskuse před samotným hlasováním ve Sněmovně trvala zhruba dvě hodiny.

"Z našeho hlediska jde o velice riskantní operaci. Můžou při ní být ztráty. Naši vojáci jsou vynikající, možná nejlepší nebo alespoň jedni z nejlepších. Česká společnost není na ztráty vojáků připravená," řekl šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Podle Lubomíra Zaorálka je další vyslání vojáků pouze "oddalováním přiznání, že mezinárodní jednotky v Afghánistánu neuspěly". "Naši vojáci to tam nevyřeší," řekl.

Další sociální demokraté při projednávání vyjádřili své pochybnosti, zda nebude stávající mise příliš dlouhá. "Osobně si myslím, že v takových misích by měli vojáci být vystřídáni maximálně po čtyřech měsících," řekl poslanec Antonín Seďa.

Předseda zahraničního výboru Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) naopak připomněl, že bezpečnostní situaci především na jihu a východě Afghánistánu nelze zlepšit "pouze prostřednictvím místní afghánské policie". Právě takto nebezpečné oblasti jsou podle něj prostorem pro působení speciálních sil.

Speciální síly už v Afghánistánu válčily
Skupina speciálních sil z Prostějova patří mezi elitní jednotky české armády. Její vojáci se v letech 2004 a 2006 účastnili prvních dvou skutečně bojových operací české armády od konce druhé světové války. Během druhé mise se českým vojákům podařilo dopadnout dva významné polní velitele Talibanu. - fotografie z předchozí mise najdete zde

Vojáci speciálních sil jsou vycvičeni pro boj v nejtvrdších podmínkách, na vysokou úroveň fyzické i psychické zátěže. Jejich profese se pohybují od pyrotechniků přes potápěče a výsadkáře až ke zpravodajským expertům. Snesou přitom ta nejpřísnější srovnání s obdobnými jednotkami. - více zde

Díky dvěma posledním bojovým nasazením získala jednotka prestižní postavení mezi podobnými skupinami. Vysoce české vojáky ohodnotili i nejvyšší američtí velitelé.

"Šlo o regulérní válku a vždycky šlo o život," popsal mise bývalý velitel prostějovské 601. skupiny speciálních sil a nynější šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová nastínila, že s vysláním elitní jednotky počítá armáda i v roce 2009.

 

 

inc natoaktual.cz
zpět na článek