natoaktual.cz

Česko odpustilo Řekům miliony za olympijskou misi chemiků

8. března 2006  9:52
Česká republika už nebude po Řecku požadovat 10 milionů korun za náklady na dopravu libereckých chemiků na letní olympiádu v Aténách. Čeští vojenští specialisté dva měsíce zajišťovali ochranu letních her před možným teroristickým útokem.  

Jak uvedl mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek, obě země se dohodly, že česká strana nebude deset milionů korun na Řecku vyžadovat.

"Řekové hradili ubytování chemiků, stravu a navíc i pohonné hmoty, čímž částečně kompenzovali náklady na dopravu," řekl Čírtek po úterní schůzce ministra obrany Karla Kühnla a jeho řeckého kolegy Evangelose Mimarakise, který je na návštěvě v Česku. - více zde

Dvouměsíční mise chemiků v Aténách v roce 2004 tak přišla českou armádu na více jak 30 milionů korun.

Jednotka, kterou kromě českých chemiků tvořili specialisté z Belgie, Maďarska, Itálie a Polska zajišťovala dva měsíce ochranu před možným útokem. Za základnu sloužil českým chemikům areál pěchotní školy v Chalkidě asi 50 kilometrů severně od Atén. - více zde

Čeští specialisté hráli v této misi roli podpůrných sil, v případě ohrožení měli působit nejen na sportovištích, ale relativně kdekoli v Aténách, a pomáhat řeckým záchranným složkám.

O pomoc chemiků požádali NATO sami Řekové. Měli uhradit pobyt cizích vojáků ve své zemi. NATO pak mělo na starosti financování dopravy a česká strana platy personálu. Aliance však po olympiádě konstatovala, že uhrazení nákladů na dopravu je mezi Českem a Řeckem.

Desetimilionový účet za dopravu vojáků byl dlouho otevřenou záležitostí. Krátce po olympiádě se ministerstvo obrany snažilo přesvědčit Řecko, aby peníze za dopravu uhradilo.

"Taková věc nemůže narušit alianční spolupráci. Není úplně fér od našich řeckých kolegů, že se k těmto nákladům neznají," prohlašoval ještě loni ministr obrany Karel Kühnl s tím, že jednání o uhrazení částky budou pokračovat. - více zde

Problémem s financováním podobných misí se řadu měsíců zabývá i NATO. Obecně platí, že jakmile je jednotka využita v rámci Sil rychlé reakce NATO, náklady na převoz a rozmístění hradí sama země. Ale současně přicházejí žádosti o pomoc při zabezpečení událostí nejrůznějšího typu, od schůzek hlav států po olympiádu.

"NATO se musí zamyslet nad využitím fondů. Pokud země jako Česká republika disponuje mimořádnými kapacitami jako prapor nukleární, biologické, chemické a radiační ochrany, čelí znovu a znovu žádostem o nasazení, které by měla pokaždé zaplatit. Není to vyvážené, potřebujeme přehodnotit koncept financování," uvedl už dříve vrchní velitel sil NATO v Evropě generál James Jones.

inc natoaktual.cz
zpět na článek