natoaktual.cz

Letecká základna se otevře veřejnosti, piloti předvedou své umění

6. května 2019  11:40
Po dvou letech armáda opět na jeden den pro veřejnost otevře 21. základnu taktického letectva v Čáslavi. Na tradiční letecké přehlídce se koncem května předvede kompletní tým českých vojenských display pilotů. K vidění na nebi budou v akčních ukázkách nadzvukový Gripen, bitevníky L-159 i vrtulníky.  
Display pilot letounu Gripen Ivo Kardoš v akci | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Generál Emil Boček na Dni otevřených dveří na letecké základně v Čáslavi Den otevřených dveří základny v Čáslavi Den otevřených dveří základny v Čáslavi Den otevřených dveří základny v Čáslavi Den otevřených dveří základny v Čáslavi Bitevníky L-159 Alca Společný průlet MiG-15, JAS-39 Gripen a L-159 Alca Společný průlet MiG-15, JAS-39 Gripen a L-159 Alca Den otevřených dveří na letecké základně v Čáslavi

Akce, která se na letišti koná jednou za dva roky, se letos uskuteční 25. května. Tradičně bude zaměřena na prezentaci nejen čáslavské základny a vojenské techniky, která se představí na zemi i ve vzduchu, ale zúčastní se jí také další armádní útvary.

Fotografie

Předvedení úderu na pozemní cíl v podání bitevníků L-159
Den otevřených dveří základny v Čáslavi
Švýcarská armádní letka Patrouille Suisse na Dni otevřených dveří v Čáslavi
Letoun F-16 belgických vzdušných sil během pátečního nácviku na Den otevřených dveří v Čáslavi

Návštěvníci akce se tak mohou těšit na techniku vyšší pilotáže letounu JAS-39 Gripen v podání kapitána Iva Kardoše.

Po roční přestávce pak příznivci letectví uvidí také velmi žádanou demonstraci útoků na pozemní cíle dvojice letounů L-159 ALCA za doprovodu pyrotechnických efektů.

A po dlouhé šestileté odmlce má svého display pilota rovněž i 24. základna dopravního letectva Praha-Kbely.

Major Petr Šafařík předvede své pilotní schopnosti a limity vrtulníku W3-A Sokol. Letový program doplní také piloti vrtulníků Mi-24/35 a Mi-171Š z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou.

Čáslavská základna

  • Výstavba začala v roce 1952, v listopadu 1954 byla zkolaudována dráha
  • V roce 1955 tu krátkodobě působily letouny MiG-15 z Kbel a působil zde dočasně 6. stíhací letecký pluk ze slovenské Sliače, kvůli přeškolení na MiG-15
  • V říjnu 1957 vzniká 22. stíhací pluk a později 28. stíhací bombardovací pluk
  • V současnosti domovská základna pro 211. tygří letku s gripeny, 212. taktickou letku s bitevníky L-159 ALCA a 213. výcvikovou letku se stroji L-159T1 a L-39ZA Albatros

„Role display pilota je spojena zejména s vysokou úrovní leteckého umění a psychickou i fyzickou zátěží. Vzhledem k tomu, že se letová ukázka pohybuje na limitech obálky letadla a pilotových možností, klade velký nárok na techniku pilotáže. Ukázky na veřejnosti proto nejsou určeny pro začínající piloty,“ uvedl Radoslav Jančev z 21. základny taktického letectva v Čáslavi.

Spoluorganizátorem letecké přehlídky je opět Jagello 2000, které každoročně pořádá populární Dny NATO v Ostravě.

„Je pro mě ctí, že budeme spolupracovat se zkušeným a prověřeným partnerem, který má dlouhodobou praxi s akcemi mnohem většího rozsahu,“ uvedl velitel základny Petr Tománek.

Naposledy v roce 2017 přilákal den otevřených dveří do Čáslavi zhruba 45 tisíc návštěvníků.

Vstup na akci bude letos opět zdarma. Letošní ročník je věnován slavnostnímu vyřazení letounů L-39 Albatros z výzbroje českých vzdušných sil. Tyto cvičné stroje proto nebudou chybět na nebi.

inc natoaktual.cz
zpět na článek