natoaktual.cz

Bush vyjde Rusku vstříc kvůli raketové obraně

22. května 2007  9:46,  aktualizováno  9:51
Spojené státy jsou připraveny dále přesvědčovat Rusko, že zamýšlené vybudování základen americké protiraketové obrany v Evropě nepředstavuje pro Moskvu žádnou hrozbou. Americký prezident George Bush to oznámil po setkání s generálním tajemníkem NATO Jaapem de Hoop Schefferem.  

"Spojenci v NATO a další znají hrozbu, které čelíme v podobě balistických střel vyvíjených darebáckou zemí," řekl Bush s odkazem na raketový program Íránu.

Bush podle svých slov oceňuje, že spojenci souhlasí s tím, aby americké plány protiraketové obrany doplnily úsilí NATO chránit všechny státy před útokem.

Zopakoval přitom, že základny protiraketové obrany, které chtějí Američané vybudovat v Polsku a v České republice, nejsou namířené proti Rusku a nepředstavují pro něj žádnou hrozbu.

Rusko s výstavbou základen nesouhlasí a několikrát varovalo, že umístění protiraketových prvků v Evropě bude mít nepříznivý vliv na vztahy se Spojenými státy i s NATO. Bush je proto ochoten vyjít Moskvě vstříc, aby ruské představitele přesvědčil.

Politický šéf Aliance Jaap de Hoop Scheffer připomněl, že díky americkému a vlastnímu aliančnímu systému budou evropské země chráněny proti střelám dlouhého, středního i krátkého doletu. Americký a alianční systém by fungovaly společně a navzájem se doplňovaly.

Bush jednal s šéfem NATO na svém ranči
Americký prezident George Bush se s generálním tajemníkem NATO Schefferem sešel na svém texaském ranči v Crawfordu. Kromě raketové obrany byla hlavním bodem schůzky situace v Afghánistánu.

Bush po schůzce uvedl, že bude vyvíjet tlak na americké spojence, aby se podělili o tíhu i rizika vojenské mise v Afghánistánu. "Afghánistán je zásadní mise pro Spojené Státy, to je zásadní mise pro naše spojence v Evropě, protože co stane se v Afghánistánu, je záležitostí bezpečnosti našich zemí," prohlásil.

Připomněl, že se NATO musí změnit v organizaci, která se skutečně postaví hrozbám. Afghánistán podle něj nevyžaduje jen vojenské akce, ale i komplexní dlouhodobou strategii podpory pro posílení afghánských demokratických institucí.

"Afghánistán je stále jednou z prvních linií boje proti terorismu," konstatoval generální tajemník NATO Scheffer. Ujistil, že vojenští velitelé jednotek ISAF pod velením NATO dělají všechno, co mohou.

inc natoaktual.cz
zpět na článek