natoaktual.cz

Rusko je korupční a rozvracečská hrozba, hřímal poradce prezidentů USA

18. dubna 2013  17:54
Nikoli ruská armáda, ale peníze a vliv ruských miliardářů a kontaminace korupcí jsou aktuální hrozby pro státy střední Evropy, tvrdí poradce amerických prezidentů a ikona americké zahraniční politiky Zbigniew Brzezinski.  

Ikona americké zahraniční politiky Zbigniew Brzezinsk | foto: GLOBSEC 2013

Brzezinski je "hlavní hvězdou" bratislavské bezpečností konference GLOBSEC a vyhrazen má pro sebe celý jeden panel jednání.

Zbigniew Brzezinski

Profesor americké zahraniční politiky, který působil jako poradce pro národní bezpečnost prezidenta Jimmyho Cartera vedle Henry Kissingera a Samuela Huntingtona jedna z ústředních postav americké zahraniční politiky.

"Váš východní soused je velkou postimperiální zemí, značně pomatenou svými vlastními iluzemi a nostalgiemi, jejíž vedení stále touží po podřízenosti svých bývalých provincií," řekl někdejší poradce pro národní bezpečnost amerického prezidenta Jimmyho Cartera na adresu Ruska.

V úderné a jasně formulované řeči upozornil, že střední Evropa čelí více jak dvě dekády po rozpadu Sovětského svazu zvláštnímu zdroji bezpečnostní zranitelnosti.

"Současná ruská hrozba regionu střední Evropy není vojenská, ale jde o rozvracení některých středoevropských elit miliardáři od bývalého velkého bratra a vnitřní kontaminace korupcí přicházející z východu," řekl.

GLOBSEC: Bez zdravé ekonomiky bude těžké zajistit bezpečnost

Střední Evropa by podle Brzezinského měla posílit svůj hlas v rámci Evropy. Má schopné politiky a vůdčí osobnosti, kteří to dokáží provést a pomoci Evropu více sjednotit.

"Jen až se Evropa stane opravdovým politickým společenstvím, pak bude skutečně bezpečná," konstatoval s odkazem na projekt Evropské unie, která je podle něj více finančním společenstvím než skutečným politickým spolkem se závazkem patriotismu.

Varoval, že Evropa přišla o své místo inovátorské velmoci, když ji předstihly nejen USA, ale nyní i Asie.

pz natoaktual.cz
zpět na článek