natoaktual.cz

Britové pomohou české armádě s dalším výcvikem pozemních sil i letectva

2. prosince 2016  13:51
Velká Británie oznámila 71 nových projektů dvoustranné spolupráce mezi českými a britskými ozbrojenými silami. Týkat se budou především výcviku a školení pozemních jednotek a letectva, informovalo britské velvyslanectví v Praze.  

Česká armáda | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Vzdělávání a výcvik nás sbližují,“ uvedl britský vojenský přidělenec Praze Michael Longstaff.

Spojenectví mezi Českou republikou a Británií je podle něj dlouhodobé a evropská obrana v současnosti vyžaduje sdílenou odpovědnost. „Zatímco Británie plánuje vystoupit z Evropské unie, neodcházíme z Evropy. Jsme odhodláni zajistit Evropě bezpečnost a obranu,“ konstatoval.

Pro příští tři roky plánuje Británie hned 71 nových projektů s českými ozbrojenými silami. Spolupráce se bude jako dosud týkat především vzdělávání, výcviku a výměny personálu. Většina projektů se týká školení pro pozemní a vzdušné síly. Jde o spolupráci týkající se různých expertních oblastí.

V konečném důsledku přinese i finanční úspory pro české ministerstvo obrany a armádu. Jen letos výcvikové a školící programy podle britských informací ušetřily české obraně asi 3 miliony korun.

Na konkrétních vzdělávacích aktivitách se nedávno v Londýně dohodli ředitel strategie a obranné politiky českého ministerstva obrany Jan Jireš a jeho britský kolega Nick Gurr.

Školení a výcvik českých vojáků budou zajišťovat mimo jiné tým britských vojenských poradců, který dlouhodobě působí ve Vojenské akademii ve Vyškově. Jen letos tam vyškolil 417 vojenských specialistů z různých spojeneckých zemí NATO v různých oborech, z toho i 92 českých vojáků.

Letci, návodčí i právníci

Jedním z příkladů je vzdělávání expertů v právních službách. „Jde o vojáky - specialisty, kteří poskytují velitelům útvarů nezbytnou právní podporu nejen při běžném životě v domovských posádkách, ale i v průběhu nasazení v zahraničních operacích,“ vysvětlil zástupce náčelníka generálního štábu a české armády Jaroslav Kocián.

Britské ozbrojené síly se v minulosti podílely na výcviku vrtulníkových posádek, v oblasti chemické a biologické obrany nebo při tréninku předsunutých leteckých návodčích. Zdaleka nejcennější je ale působení britského vojenského poradního výcvikového týmu (BMATT) přímo v Česku.

Poradní tým, sestávající za 17 britských a 5 českých vojáků, působí ve Vyškově od roku 2000. Za tu dobu instruktoři vyškolili přes 10 tisíc vojáků. Původně měl britský tým armádám nových členských států NATO pomáhat s reformou a transformací na profesionální sbor moderního typu, se zaměřením na nižší důstojníky, poddůstojníky a praporčíky.

Dnes pořádá širokou škálu kurzů pro spojence i partnerské země, výcvikem zde procházejí ale i vojáci z Afghánistánu, Alžírska, Iráku, Maroka nebo Tuniska.

inc natoaktual.cz
zpět na článek