natoaktual.cz

Bez podpory veřejnosti hrozí misi v Afghánistánu kolaps, míní Gates

13. února 2008  9:18
Americký ministr obrany Robert Gates varoval, že jednou z podmínek pro úspěch alianční operace v Afghánistánu je podpora evropské veřejnosti. "Obávám se, že mnoho lidí na tomto kontinentu možná nechápe, o jak velkou a přímou hrozbu evropské bezpečnosti jde," řekl.  

Úspěšnost dnes pětileté, jinak vůbec první pozemní bojové operace NATO, americký ministr svázal s podporou veřejnosti v Evropě. I když podle něj téměř všechny alianční vlády chápou důležitost afghánské mise, podpora veřejnosti je slabá.

"Mnozí Evropané zpochybňují význam této mise a pochybují, stojí-li za životy jejich synů a dcer. A následně požadují stažení jednotek," řekl ministr a zdůraznil, že je odpovědností vlád, aby dokázaly veřejně vysvětlit vážnost hrozby, kterou islamistický extremismus nejen v Afghánistánu představuje. Bez toho nebude mít Aliance dostatek síly ke splnění úkolu, k němuž se zavázala.

Podle Gatese je hrozba extremismu reálná, a to i v Evropě, a sama od sebe nezmizí. Kromě provedených velkých útoků v New Yorku, Madridu a Londýně připomněl množství menších a hlavně těch, které se v posledních letech podařilo včas odhalit.

"Nemíním tuto hrozbu nijak zveličovat. Ale je naším úkolem toto (extremistické) hnutí zničit v jeho zárodku a nejlepší příležitost, jak toho jako spojenci můžeme dosáhnout, je v Afghánistánu," připomněl ministr.

Nikoli dělit odpovědnost, ale spolupracovat
NATO otevřeně kritizuje nedostatek koordinace mezi vojenskými a civilními složkami v Afghánistánu, která podle amerického ministra vážně podkopává snahy o obnovu země.

Gates nicméně varoval před vizí jasného rozdělení odpovědnosti mezi "civilní a vojenské otázky". "V budoucnu budou muset Evropská unie a NATO najít způsob, jak lépe spolupracovat a nevylučovat NATO z vojensko-civilních operací, ani zakazovat EU účast na čistě vojenských operacích," řekl Gates v narážce na stížnosti z Aliance, která chce také větší zapojení hráčů jako OSN či Světová banka. - více zde

Alianci prý hrozí rozdělení
Největší pozornost přítomných téměř čtyř desítek ministrů, stovek expertů i médií přitáhla Gatesova slova zaměřená na vojenskou stránku operace v Afghánistánu, resp. na počty, mandát a výcvik jednotek.

I když se podle USA daří zapojeným zemím plnit své početní závazky ohledně vojáků v Afghánistánu, problém tkví v tom, že NATO nenaplnilo svůj širší závazek vyhovět požadavkům aliančních velitelů. I když má NATO v zemi přes 43 tisíc vojáků, počet to není dostatečný, zvláště vzhledem k loňskému nárůstu násilností.

Zemím působícím na neklidném jihu Afghánistánu, včetně USA, je pak trnem v oku neochota dalších vyslat své jednotky také tam. Před touto praxí Gates opakovaně varoval.

"Nesmíme se stát dvouvrstvou aliancí, v níž jsou tací, kteří jsou ochotni bojovat, a ti, co ne. Takový vývoj, se všemi jeho dopady na kolektivní bezpečnost, by vedl k rozpadu Aliance," řekl Gates v narážce na omezující mandáty vojáků například z Německa, kteří působí na relativně klidnějším severu.

Gates rovněž zmínil požadavek, aby existovaly určité výcvikové standardy, které by musel splňovat každý voják vysílaný do Afghánistánu. "Nebudeme-li na stejné stránce − pokud jde o taktiku, výcvik a cíle − pak celá naše snaha nebude o mnoho více než souhrn jednotlivých částí," řekl Gates, jehož výroky o nedostatečném výcviku aliančních vojáků rozpoutaly minulý týden diplomatickou roztržku.

Schůzka ministrů obrany v Litvě i následná každoroční bezpečnostní konference v Mnichově jsou klíčová setkání vrcholných politiků Aliance před dubnovým summitem NATO v Bukurešti, kde Afghánistán bude opět jedním z hlavních témat.

pz natoaktual.cz
zpět na článek