natoaktual.cz

Bell potvrdil účast českých firem na dodávkách nových vrtulníků pro armádu

20. prosince 2019  7:41
Hned pět českých firem se bude podílet na dodávkách dvanácti amerických bojových vrtulníků pro armádu. Vyplývá to z dokumentu, kterým zapojení tuzemského obranného průmyslu stvrdili představitelé amerického výrobce Bell a českého ministerstva obrany.  
Vizualizace podoby vrtulníků Viper (v popředí) a Venom v českých barvách | foto: Bell Helicopter

Právní dokument zaštiťuje zapojení českého průmyslu do zakázky na 12 amerických vojenských vrtulníků. Na ministerstvu obrany ho ve čtvrtek podepsali náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha a zástupce firmy Bell Erwin Boone.

Armáda dostane nové vrtulníky, smlouvu podepsal ministr Metnar

„Pro ministerstvo obrany se jedná o velice důležitý krok. Slíbili jsme, že do konce tohoto roku uzavřeme některé důležité projekty a dali jsme také slib, že v rámci těchto velkých projektů zajistíme prostor pro zapojení českého průmyslu,“ uvedl Říha.

Součástí dohody uzavřené počátkem prosince v USA na dodávky 8 víceúčelových vrtulníků Venom a 4 bitevních strojů Viper za 14,6 miliardy korun bez DPH je zapojení českého průmyslu do zakázky v podílu minimálně 30 procent. Americký výrobce Bell už uzavřel dohody a memoranda o spolupráci se státními podniky LOM Praha a Vojenským technickým ústavem a s firmami Aero Vodochody, Ray Service a VR Group. Podrobnosti o jejich konkrétním zapojení zatím zveřejněna nebyla.

Nicméně státní podnik LOM Praha v současnosti zajišťuje pro armádu servis vrtulníků řady Mi, Ray Service se specializuje na výrobu kabeláže, Aero Vodochody v minulosti například vyrábělo kokpity pro vrtulníky Black Hawk. VR Group se zabývá výcvikem a výrobou simulátorů.

„Česká republika, jako první mimo Spojené státy, získá pořízením vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper větší operační flexibilitu při nasazení. Výhodu této kombinace už v praxi ověřili příslušníci americké námořní pěchoty, a jsem si jistý, že z toho bude těžit i Armáda ČR,“ uvedl Erwin Boone.

Říha označil převzetí memorand za důležitý krok, protože ministerstvo slíbilo do konce roku uzavření některých projektů, do kterých se bude moct zapojit i český průmysl. „Vnímám proto jako veliký úspěch, že pět českých firem mělo možnost podepsat s americkou společností, ať už memoranda, nebo přímo smlouvy, o spolupráci a zapojení do projektu na pořízení vrtulníků,“ dodal Říha.

inc natoaktual.cz
zpět na článek