natoaktual.cz

Češi budou se spojenci poprvé cvičit obranu před balistickými střelami

23. dubna 2019  13:06
Připravované červnové vojenské cvičení Tobruq Legacy v Polsku má být dosud největším testem protivzdušné obrany NATO. Zapojí se do něj dvacítka zemí včetně českých vojáků z raketového pluku ze Strakonic. A v řadě aspektů bude naprosto unikátní.  
Bojové střelby z komplexu 2K12 KUB u Baltu | foto: Jan Kouba, AČR
galerie Bojové střelby z protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB české armády Bojové střelby z komplexu 2K12 KUB u Baltu Bojové střelby z komplexu 2K12 KUB u Baltu Bojové střelby z komplexu 2K12 KUB u Baltu Cíle při ostrých střelbách českých vojáků z protiletadlového komplexu 2K12 KUB... Ostré střelby českých vojáků z protiletadlového komplexu 2K12 KUB na pobřeží... Pozorovatelna a velitelské stanoviště na polygonu vUstka. Ostré střelby českých... Ostré střelby českých vojáků z protiletadlového komplexu 2K12 KUB na pobřeží... Ostré střelby českých vojáků z protiletadlového komplexu 2K12 KUB na pobřeží...

Poprvé v historii cvičení, jež se koná pravidelně od roku 2015 a jehož název odkazuje na druhoválečné boje u severoafrického přístavu Tobruk, budou vojáci nacvičovat také obranu proti balistickým střelám.

„Cvičení se budou účastnit jednotky, které mají schopnost aktivně čelit napadení balistickými raketami. Ostatní jednotky budou adekvátně reagovat na útok formou pasivní obrany,“ uvedl Alan Dubový, který bude české jednotce v Polsku velet.

Fotografie

Ostré střelby českých vojáků z protiletadlového komplexu 2K12 KUB na pobřeží Baltu
Bojové střelby z komplexu 2K12 KUB u Baltu
Ostré střelby českých vojáků z protiletadlového komplexu 2K12 KUB na pobřeží Baltu
Ostré střelby českých vojáků z protiletadlového komplexu 2K12 KUB na pobřeží Baltu

Příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic se právě v těchto dnech na letecké základně v Čáslavi na cvičení připravují.

Do největšího testu protivzdušné obrany v historii NATO se má na polském polygonu Ustka na pobřeží Baltského moře zapojit dvacítka zemí.

Součástí cvičení pak budou i bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů. Probíhat budou ve dne i v noci a zapojí se do nich téměř všechny cvičící jednotky. Z různých typů protiletadlových systémů budou postupně odpáleny až dvě stovky řízených střel.

Půjde tak zároveň o nejrozsáhlejší protiletadlové střelby spojenců. Společné střelby několika spojeneckých zemí se už sice v minulosti uskutečnily, nikdy se jich však nezúčastnilo tolik států a nestřílelo se takové množství raket z různých zbraňových systémů.

Nové terče i zapojení letectva

České vojáky čeká při střelbách několik novinek. Do taktických střeleb současně zapojí starší protiletadlové raketové komplety 2K12 KUB i novější přenosné RBS-70. Ve vzdušném prostoru se bude současně pohybovat více cílů. Některé budou simulovat vlastní letouny a jiné nepřátelské. Budou mezi nimi i stroje z 21. základny taktického letectva z Čáslavi. Piloti si tak souběžně procvičí taktiku pro překonávání pozemní protivzdušné obrany.

„Jednotka bude rozpoznávat minimálně jeden vzdušný cíl jako vlastní a na ostatní cíle povede palbu. Vojáci si procvičí soustředěnou střelbu více kompletů stejné kategorie proti jednomu cíli, rozdělení více cílů několika kompletům i vedení střelby jednotlivými a řadami raket,“ konstatoval Dubový.

Další premiérou právě pro obsluhy systému 2K12 KUB bude nový typ terče, na které budou střílet. Bude jím bezpilotní prostředek označovaný jako MJ-7 Szogun s vlečným rukávem.

Letos půjde už o pátý ročník cvičení protivzdušné obrany, za jehož vznikem i pojmenováním stojí čeští a slovenští vojáci. V roce 2015 společně přišli s nápadem, aby se jednotky protivzdušné obrany různých aliančních armád pravidelně setkávaly a společně cvičily.

Od té doby se z něj stalo největší cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany v rámci Severoatlantické aliance. V roli hostitelské země, kde cvičení probíhá, se pravidelně státy NATO střídají.

inc natoaktual.cz
zpět na článek