natoaktual.cz

Armáda plánuje vyslat do misí o 200 vojáků více než letos

2. října 2008  15:55
V plánu zahraničních misí počítá česká armáda na příští rok s téměř 1400 vojáky, což je o dvě stě více než letos. Návrh ministerstva obrany schválila včera vláda, ještě jej musí jako každý rok schválit i parlament.  

Za navýšením stojí zejména dvě oblasti - Afghánistán a Pobaltí. V prvním případě půjde kromě posílení českého provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru o 130 na celkových až 330 hlavně o dvě zcela nové mise: jednak by tu od července měly létat tři transportní vrtulníky Mi-171Š (celkem do 120 osob), a jednak by zde už od jara měl být nasazen radiolokátor Arthur s podpůrným týmem do 45 osob.

V druhém případě se Česká republika historicky poprvé zapojí do alianční mise v Pobaltí. NATO totiž zajišťuje ochranu vzdušného prostoru Estonska, Lotyšska a Litvy a v této mise se alianční členské země pravidelně střídají. Čtyři české letouny Jas-39 Gripen by zde měly působit od května do srpna 2009 (do 75 osob personálu).

Afghánistán se vyrovná Kosovu
V Kosovu v rámci mise NATO KFOR bude nadále působit český kontingent o síle do 430 osob s tím, že dalších 120 vojáků je v ČR připraveno jako záložní rota, což je oproti loňsku beze změny a dlouho šlo o nejpočetnější český kontingent v zahraničí. Pokud ovšem armádní návrh projde parlamentem, mohlo by být v Afghánistánu nasazeno až 645 českých vojáků.

„Návrh je odrazem požadavků mezinárodního společenství a reflektuje nároky na zajištění mezinárodního bezpečnostního prostředí," uvedl k číslům náměstek ministryně obrany Martin Barták.

K posílení PRT týmu dojde kvůli složité bezpečnostní situaci v oblasti a potřebě zajistit civilní části týmu adekvátní podmínky pro práci. Zrovna tento týden došlo v Lógaru ke zranění sedmi českých vojáků, což je během dvou týdnů již druhý podobný útok. - více zde

Armáda naopak během letoška stáhla většinu českých vojáků z Iráku a na príští rokv zemi počítá jen s dvacítkou instruktorů ve výcvikové misi NATO.

Stovky Čechů opět do NRF 
Pro možné nasazení v rámci Sil rychlé reakce NATO (NRF) vyčlenila armáda pro první pololetí roku 2009 až 229 osob, což znamená jednotku pasivních sledovacích systémů, četu dekontaminace, chemickou laboratoř a biodetekční tým. V druhé polovině roku pak budou pro NRF vyčleněni 3 specialisté na ochranu proti zbraním hromadného ničení. - více o NRF ve speciální příloze

pet natoaktual.cz
zpět na článek