natoaktual.cz

Armáda má nové vrtulníky

10. února 2006  13:00
Poslední tři vrtulníky Mi-35 převzala česká armáda včera, ve čtvrtek 9. února 2006, v rámci deblokace ruského dluhu na vojenském letišti v Praze-Kbelích. Předávacího aktu se zúčastnili zástupci Armády České republiky, Letecké opravny Malešice, ruského FGUP Rosoboronexport a výrobního závodu Rostvertol.  

"Armáda převzala poslední dodávku těchto vrtulníků od státního podniku LOM Praha, který po celou dobu zodpovídal za kvalitu dodávek," potvrdila Iva Ruskovská z tiskového oddělení českého ministerstva obrany. Letecké opravny budou ve spolupráci s ruskou stranou těmto strojům také zabezpečovat záruční servis.

O získání 26 vrtulníků v rámci deblokace části ruského dluhu, jehož hodnota činila přibližně 184 miliónů korun rozhodla česká vláda před dvěma lety. "Na zákledě tohoto rozhodnutí probíhaly od dubna 2005 jednotlivé dodávky," řekla Ruskovská. Armáda České republiky v průběhu necelého roku tak získala deset nových bitevních vrtulníků Mi-35 a šestnáct transportních vrtulníků MI-171Š. Na dodání strojů měla přitom Ruská federace do konce letošního roku. "Díky konstruktivnímu přístupu smluvních stran se podařilo termín dodávek zkrátit o deset měsíců," uzavřela Ruskovská.

Armáda ještě hodlá část dodaných vrtulníků dovybavit modeními avionickými systémy, kterými ruská strana nedisponuje, aby splnila požadavky na interoperabilitu v rámci NATO. 

Vzdušné síly Armády České republiky mají v současné době ve své výzbroji celkem 57 dopravních a 35 bitevních vrtulníků.

Pavel Boháč natoaktual.cz
zpět na článek