natoaktual.cz

Americký zbrojní trh se otevře i pro české firmy

24. ledna 2012  20:31
České firmy se budou moci ucházet o americké armádní zakázky. Umožní to mezivládní dohoda, díky které získají české firmy rovnoprávné postavení jako američtí dodavatelé. Dosud se zbrojaři prosazovali v zámoří jen výjimečně. Bránila v tom mimo jiné tamní legislativa.  

Americký ministr obrany Leon Panetta a jeho český protějšek Alexandr Vondra | foto: Ministerstvo obrany ČR

Dohoda je podle ministra obrany Alexandra Vondry ve finální fázi. Zbývá jen souhlas vlády a podpis, ke kterému by mohlo dojít už na jaře. Čeští dodavatelé díky ní získají rovnoprávné postavení s americkými či třeba západoevropskými dodavateli, kteří se o armádní zakázky v USA ucházejí.

"Jednání jsme úspěšně završili. Je to jednoznačně dobrá zpráva, protože společně s Polskem jsme první zemí ze střední a východní Evropy, která bude mít stejný způsob zacházení jako tu má Velká Británie, Izrael či Německo," řekl ministr obrany Alexandr Vondra po jednání se svým protějškem Leonem Panettou ve Washingtonu.

Účast šeských firem v amerických amrádních tendrech dosud blokoval takzvaný "Buy American Act", který při pořizování vojenského materiálu upřednostňoval domácí výrobce. České firmy tak zakázky od Pentagonu nemohly získat vůbec nebo jen ve formě výjimečných subdodávek pro americké firmy.

Na znění smlouvy vyjednavači pracovali přes rok. Americkým firmám zase zajistí bezproblémový přístup do soutěží o veřejné zakázky v Česku. Kromě armády se smlouva bude vztahovat i na bezpečnostní a záchranné složky.

Čeští dodavatelé, jejichž zástupci nyní ministra obrany na jednodenní cestě do USA doprovázejí, tak budou moci usilovat i o zakázky například u Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA).

"Neznám firmu, která by uzavření dohody nepodporovala," uvedl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek. Českým zbrojařům se podle něj otevře velice významný trh, na který dosud pronikali jen obtížně. "Americké prostředí je velmi protektivní. Dodávky se řídí zvláštními předpisy, které upravují, kdo může pro ozbrojené síly dodávat. Vzhledem k tomu, že 43 procent celosvětových výdajů na obranu vydává Washington, může být i malá zakázka v USA objemově velmi významná," konstatoval.

Mise v Afghánistánu i výcvikové centrum v Pardubicích

Kromě nové dohody Vondra s Panettou během zhruba čtyřicetiminutové schůzky jednal v Pentagonu i o českém záměru vybudovat v Pardubicích alianční výcvikové vrtulníkové centrum. Už nyní tam cvičí američtí a afghánští piloti. Podle Vondry má český projekt plnou americkou podporu.

"Bez americké podpory by to nebylo možné. Myslím, že Američané jsou rádi, že tu někdo je s reálným konceptem," uvedl po jednání Vondra.

Se šéfem Pentagonu mluvil i o dalším setrvání českých vojáků v Afghánistánu. Vondra zopakoval, že Česko chce s Američany v zemi zůstat až do konce, který Spojené státy plánují na závěr roku 2014. Požádá proto vládu a parlament o prodloužení mandátu českého kontingentu končícího letos o další dva roky. "Rozhodně nehodláme utíkat, budu to samozřejmě v parlamentu konzultovat," řekl.

inc natoaktual.cz
zpět na článek