natoaktual.cz

Američané o den prodloužili letecké údery v Libyi, požádalo je NATO

4. dubna 2011  10:49,  aktualizováno  18:39
Američtí velitelé chtěli o víkendu stáhnout z Libye většinu ze svých 90 bojových letounů a údery proti Kaddáfího jednotkám přenechat ostatním spojencům. Na žádost NATO však americké stroje startují k cílům v severní Africe ještě i v pondělí.  


Podle mluvčí NATO Oany Lungescu se bude americké letectvo podílet na hlídkování a na úderech v Libyi ještě v pondělí.

Američané, kteří nasadili do operací 90 letadel, chtěli většinu strojů z bojových operací stáhnout už v sobotu. Severoatlantická aliance, která všem spojeneckým akcím v Libyi velí, však Spojené státy požádala o prodloužení účasti ve vzdušných operacích. "Jde o krátkodobé rozšíření, které skončí v pondělí," řekla Lungescu.

Americké ministerstvo obrany počítá s tím, že poté bojové letouny stáhne a letecké údery na Kaddáfího jednotky v případě ohrožení civilního obyvatelstva přenechá ostatním spojencům. V oblasti chce Pentagon nechat jen tankovací a průzkumné letouny. Bojové stroje mají zůstat v pohotovostním režimu.

"Tato část naší mise je u konce a byla úspěšná," řekl americký ministr obrany Robert Gates. Ten stejně jako šéf Sboru náčelníků amerických sil Miken Mullen odmítl názor, že by vojenská mise v Libyi měla být rozšířena o úsilí na svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Povstalci změnili taktiku

Náčelník britského Královského letectva Stephen Dalton v rozhovoru pro dnešní vydání deníku Guardian vyslovil odhad, že britské operace v Libyi potrvají nejméně šest měsíců.

Řekl to v souvislosti s údajnou potřebou navýšit rozpočet letectva. Jinak prý bude obtížné udržet potřebnou úroveň kapacit. Britské letectvo přitom minulý měsíc oznámilo plán propustit 2 700 vojáků. Podle Daltona jsou už stávající mise v Afghánistánu a Libyi podfinancované.

Pomyslná fronta konfliktu mezi Kaddáfího jednotkami a povstalci se zastavila v Brize. Opozice, která dosud postupovala chaoticky, teď do čela svých jednotek postavila vojáky, kteří zběhli od Kaddáfího. Až za nimi jsou ozbrojení dobrovolníci. Lidé beze zbraně mezi ně nesmí.

NATO za víkend provedlo 218 leteckých úderů po celé zemi. Při jednom z útoků údajně alianční letoun zasáhl pozice rebelů. Incident, při kterém zahynulo podle agentur 13 lidí, začala Aliance vyšetřovat. Mluvčí NATO uvedla, že hlídkující letoun reagoval na palbu ze země. "Pokud se na náš letoun ze země střílí, má takové letadlo pochopitelně právo odpovědět," dodala Lungescu.

Pro zajišťování bezletové zóny a k úderům na ochranu civilistů mají alianční velitelé k dispozici 205 letounů z dvanácti členských zemí. Belgie vyslala 6 letounů, Nizozemsko 7, Kanada 11, Dánsko 4, Španělsko 6, Francie 33, Turecko 7, Řecko 2, Británie 17, Itálie 12 a Spojené státy 90.

Břehy Libye stále střeží 21 válečných lodí Aliance, které dbají na dodržování zbrojního embarga vůči Libyi. Námořníci dosud zastavili tři desítky obchodních plavidel, která se ve Středozemním moři dostala do střežené zóny. Žádná z kontrolovaných lodí nepřevážela zbraně nebo najaté žoldáky do Libye.

inc natoaktual.cz
zpět na článek