natoaktual.cz

Aliance otevírá Pandořinu skřínku, hledá svou budoucí roli

3. dubna 2009  6:37
Dlouhých šedesát let uplynulo od vzniku NATO a v mnoha aspektech ještě delších deset let od poslední revize klíčového aliančního dokumentu, takzvané strategické koncepce. Kromě oslav svého kulatého výročí proto chce na summitu Aliance zahájit debatu o svém dalším směřování.  

Za posledních deset let se událo mnohé, s čím se NATO nikdy ve své historii do té doby nesetkalo - teroristické útoky v USA, Španělsku i Velké Británii, rozsáhlá operace v Afghánistánu i námořní operace jak proti teroristům, tak proti pirátům, či rusko-gruzínský konflikt, kvůli němuž se vztahy NATO - Rusko napjaly jako nikdy před tím. 

NATO se tak dostává do bodu, kdy je strategická koncepce z konce minulého století neudržitelná a jak dnes ve Štrasburku připomněl i generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer, Aliance proto potřebuje nově definovat svou roli do budoucna, včetně operací mimo své území (Afghánistán), nových hrozeb (terorismus, kyber kriminalita,...) či vztahů s Ruskem. Právě o takových výhledech chce dnes na pracovní večeři, první části summitu, se spojenci jednat nováček mezi prezidenty Barack Obama.  
Diskuze může vyvolat spory
I když se před lety očekávalo, že by už právě zde na summitu ve Štrasburku nová koncepce mohla být hotova, ukazuje se, že debata o ní nebude jednoduchá, i když je pro NATO klíčová.

Někteří mluví o obavě, aby debata o nové koncepci nepřinesla více problémů, než řešení. "Aktualizace koncepce dosud nezačala kvůli tomu, že některé vlády se oprávněně obávaly, aby zahájení debaty o nové formě tohoto klíčového dokumentu neodhalilo hluboké rozpory uvnitř Aliance," uvedl Tomáš Valášek z londýnského think-tanku Center for European Reform na nedávné konferenci k budoucnosti NATO.

Rozpory se mohou projevit hned u několika témat. Jedním z nejvíce sledovaných tak bude například operace v Afghánistánu, k němuž chce na summitu Obama projednat svou novou strategii včetně většího zapojení Pákistánu. Klíčové také bude, jestli se podaří nastínit řešení dlouhodobě nerovnoměrného zatížení spojenců v této operaci.

Vztahy s Ruskem budou důležité
Přitom lze očekávat, že v debatě o nové koncepci budou nové členské země upřednostňovat zaměření NATO spíše na teritoriální obranu, zejména po rusko-gruzínském sporu, spíše než na operace mimo alianční území, jako je právě ta v Afghánistánu.

Důležitým tématem jak pro summit, tak novou koncepci bude dále vztah NATO s Ruskem, který se začal po odeznění rusko-gruzínského konfliktu loni v létě nyní již obnovovat i na formální úrovni a jemuž novou krev do žil nalil příchod nové americké administrativy.

Nejednoznačný názor panuje i na způsob rozšiřování. Aliance sice zastává politiku otevřených dveří, ale ne všichni jsou za jedno jakým směrem a do jaké míry lze dveře otevřít, což ukázal loňský summit v Bukurešti, kdy USA i Česká republika byly pro formální posílení vztahu s Gruzií a Ruskem, kdežto například Německo bylo proti.

Další šance bude za rok
Témat, která tak na státníky v Pandořině skřínce čekají, je celá řada. Je proto jasné, že se nové koncepce tento víkend nedočkáme. "Na summitu se formou deklarace o alianční bezpečnosti oznámí, že začínají diskuze k novému strategickému konceptu," chladí očekávání ředitelka odboru bezpečnostní politiky ministerstva zahraničí Veronika Kuchyňová-Šmigolová.

Nová strategická doktrína by tak mohla být hotova nejdříve za rok, aby bylo možné ji schválit na příštím summitu NATO, který proběhne v Lisabonu.

Petr Zlatohlávek natoaktual.cz
zpět na článek