natoaktual.cz

Letounu Alca při cvičném letu odpadl překryt kabiny

26. března 2021  18:13
Armádnímu letounu L-159 Alca během pátečního cvičeného letu odpadl překryt kabiny. Dvoučlenná posádka bezpečně přistála zpět na mateřské základně v Čáslavi. Odpadlou část armáda později objevila na poli u Sečské přehrady.  
Letoun L-159 Alca ve speciální kamufláži k 20. výročí služby v českých Vzdušných silách | foto: Martin Král

K incidentu došlo v pátek dopoledne během cvičného letou dvoumístného stroje. Ze stroje za letu odpadl překryt kabiny. Podle mluvčí Generálního štábu Magdaleny Dvořákové zareagovala posádka podle předepsaných postupů, klesla na nižší letovou hladinu a v pořádku přistála na domovské základně v Čáslavi.

Odpoledne armáda oznámila, že odpadlý překryt našla uprostřed pole mezi obcemi Chuchel a Rostejn u Sečské přehrady. Nikdo nebyl zraněn ani ohrožen, hlášeny nejsou ani žádné škody na majetku.

Provoz letounů L-159 byl dočasně pozastaven, dokud nebude případ vyšetřen. Příčiny zjišťuje komise velitele vzdušných sil a odboru dohledu nad vojenským letectvím ministerstva obrany.

Na vyšetřování spolupracuje také výrobce letounů Aero Vodochody. Podobná nehoda se stala bitevníkům již v minulosti. V roce 2016 odpadl kryt kabiny taktéž u dvoumístného stroje. Nikdo tehdy nebyl zraněn, letouny kvůli incidentu čtyři dny nelétaly.

inc natoaktual.cz
zpět na článek