natoaktual.cz

Afrika žádá NATO o pomoc v Dárfúru

20. května 2005  9:12
NATO zvažuje možnosti, jak podpořit vojáky Africké unie v súdánské provincii Dárfúr. O pomoc požádali představitelé Africké unie. Pokud budou s plánem na logistickou a materiální pomoc souhlasit státy aliance, půjde o historicky první misi NATO na africké půdě.  

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer po úterní schůzce s předsedou Africké unie Alpha Oumar Konarém prohlásil, že aliance posoudí, jak by mohla misi v Dárfúru podpořit.

Dalčí články k tématu ZDE.

Nepokoje v západosúdánské provincii Dárfúr propukly v únoru 2003, kdy skupiny černošských ozbrojenců zaútočily na vládou podporované arabské milice.

Od té doby si konflikty vyžádaly podle odhadů humanitárních pracovníků a pozorovatelů až 200 tisíc obětí. Během dvou let další dva miliony lidí opustily své domovy a přežívají v táborech.

O pomoc NATO požádali představitelé Africké unie, jejíž tři tisícovky vojáků v oblasti v rámci mírové mise dohlížejí na relativní klid zbraní.

Předseda unie Alpha Oumar Konaré v bruselském sídle NATO osobně požádal o pomoc s vybavením, výcvikem, dopravou a spojením afrických vojáků, jejichž počet by se měl v nejbližších měsích rozrůst ze tří na osm tisíc. "My jsme požádali o logistickou podporu," citovala afrického představitele agentura Reuters.

Severoatlantická rada už souhlasila, že se možnostmi na zapojení aliance na africkém kontinentě bude naléhavě zabývat. Vojenští plánovači aliance už podle agentury ČTK dostali příkaz, aby vypracovali návrhy možné pomoci.

Pokud všechny členské státy budou se zapojením do mírové mise souhlasit, půjde o první působení NATO na africkém kontinentu. Do Dárfúru však pravděpodobně aliance nepošle vojáky, ale bude pravděpodobně zajišťovat logistiku mise. Od poskytnutí dopravních letadel, vrtulníků a vozidel pro přepravu afrických vojáků až po materiální pomoc.

"Africká unie vede tuto misi, požádala o naši pomoc a Africká unie se rozhodne," řekl generální tajemník aliance Scheffer.

Ten by měl spolu vysokým představitelem Evropské unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javierem Solanou příští týden navštívit etiopskou Addis Abbebu a s představiteli Africké unie a OSN osobně projednat možnosti, jak by aliance a Evropská unie mohly přispět ke zvládnutí dárfúrské krize.

Jak uvedl mluvčí aliance James Appathurai, rozhovory o pomoci súdánské oblasti "budou probíhat zcela otevřeně".

Související články na natoaktual.cz:

Zprávy:

Analýza:

Zprávy (monitoring médií):

inc natoaktual.cz
zpět na článek