natoaktual.cz

Útok Ruska jako bod nula německé bezpečnostní politiky

4. března 2022  11:23
Nils Wörmer & Philipp Dienstbier, KAS (Německo)
Nyní už je zřejmé, že Putin podle všeho blafoval od samého začátku. Nejde však o to, jak mnozí pozorovatelé na obou stranách Atlantiku předpokládali – nebo alespoň doufali –, že by planě vyhrožoval vojenskou silou, nýbrž o vzbuzování marné naděje, že se od jejího použití nechá odradit diplomacií. Právě Německo, v němž se bezpečnostní politika řídí mantrou, že by k vojenským řešením docházet nemělo, vojenský rozměr Putinovy hry vůbec neodhadlo.  

Německý kancléř Olaf Scholz | foto: bundesregierung.de

Celý článek je dostupný na:

Nils Wörmer & Philipp Dienstbier / Útok Ruska jako bod nula německé bezpečnostní politiky. In: Konrad-Adenauer-Stiftung, 28. 2. 2022.

(https://www.kas.de/cs/web/tschechien/einzeltitel/-/content/putins-bluff-und-das-deutsche-kartenhaus)

---

100 Milliarden für die Bundeswehr: Deutschlands Zeitenwende

Andrea Rotter & Alexander Wolf

Unter dem Eindruck des nicht provozierten und völkerrechtswidrigen Angriffskrieges Russlands auf sein Nachbarland Ukraine hat Deutschland eine außen-, sicherheits- und verteidigungspolitische Kehrtwende um 180 Grad eingeleitet. Dieser Paradigmenwandel deutscher Politik muss sowohl in seiner Reichweite als auch in seiner Schnelligkeit als historisch bezeichnet werden. Nun kommt es darauf an, diesen Kurswechsel nachhaltig und effizient zu implementieren.

Zdroj: Hanns-Seidel-Stiftung, 2. 3. 2022

---

A New Germany: How Putin’s Aggression Is Changing Berlin

Sudha David-Wilp and Thomas Kleine-Brockhoff

Within a week, Germany has undergone a dramatic transformation, shedding its reluctant and dovish foreign policy and committing itself to drastically increase defense spending. The shock of Russian President Vladimir Putin’s invasion of Ukraine spurred Berlin to send thousands of antitank and antiaircraft weapons to Kyiv. A country that has been criticized by its allies for doing too little, too late has jumped to the front of the pack to take on a leadership role in European security.

Zdroj: Foreign Affairs, 1. 3. 2022

---

Will Germany’s geopolitical awakening last?

Roderick Kefferpütz

Russia’s invasion of Ukraine has shaken Berlin out of a longtime geopolitical stupor and shattered the notion of reasoning with the dictator in the Kremlin. For too many years, naïveté and business interests have defined German foreign policy. Now, a range of German politicians are undertaking a rite of penance.

Zdroj: Atlantic Council, 1. 3. 2022

Pokud se Vám odkazy článků nezobrazují správně, kontaktujte nás prosím na emailu info@natoaktual.cz.

zpět na článek