Why this NATO summit will achieve nothing of substance
George Petrolekas
3.9. 2014, The Globe and Mail (Canada)
“NATO remains a venue for political and military dialogue, a transatlantic link which keeps the U.S. and Canada involved in European defence and a platform for interoperability between nations. But it is becoming a two-tierd alliance of those who contribute, and those who do not. It also has limitations, as information exchanged between the “five eyes” community is often not shared with key NATO partners such as France, which is at the forefront of anti-jihadist operations in Africa, for example.“
---
Kommentar zum Nato-Gipfel: Das muss uns Frieden wert sein
Gregor Peter Schmitz
4.9. 2014, Der Spiegel (Deutschland)
“Die Zukunft der Nato liegt in Europa, nicht in den USA: Der neue Generalsekretär Stoltenberg muss die Europäer überzeugen, endlich mehr in ihre Sicherheit zu investieren.“
---
Nebezpečný svět. NATO musí věci bez vytáček pojmenovat
Teodor Marjanovič
4.9. 2014, MF DNES (ČR)
Proč tedy nezměnit pravidla tak, aby Ukrajinci mohli jednou vstoupit, i kdyby část jejich území stále drželi separatisté? Bylo by to výrazné gesto. Aliance může také podpořit přitvrzení sankcí až na úroveň, jaké čelil donedávna Írán. Pak by Češi už nemohli ani pomýšlet na to, že si přece jen zachovají nějaký ten výhodný polozbrojařský kšeftík. A na islamisty stejně platí jen drtivá represe. Svět se stal nebezpečný, proto nezbývá než se zbavit iluze, že klid uhrajeme bezbolestně.
---
NATO tak trochu nestíhá
Lukáš Visingr
3.9. 2014, Echo24.cz (ČR)
“Někdo by mohl uštěpačně poznamenat, že onen výčet proměn Aliance po roce 1990 dokazuje, že se Aliance (jak se to říká o některých armádách) systematicky připravuje na minulou válku. Může se zdát, že NATO trochu „nestíhá“ a reaguje na novou hrozbu až poté, kdy je nahrazena jinou hrozbou. Stal se snad z NATO opravdu relikt studené války, který již v současném světě neumí adekvátně odpovídat na nové výzvy a nebezpečí?“
---
A New Birth of NATO
James Goldgeier
2.9. 2014, Politico (USA)
“As NATO focuses most of its attention presently on its vulnerable eastern members, merely reverting to its younger days as an anti-Moscow organization is insufficient, however, for the alliance to combat the array of threats that it faces. In a world in which threats are global, an alliance of countries in North America and Europe must seek to forge partnerships with democracies in other parts of the world to enhance its capabilities and legitimacy in order to respond to the array of challenges facing alliance members and like-minded states.“
---
NATO se vrací na začátek, k ochraně svého území
Daniel Anýž
4.9. 2014, Hospodářské noviny (ČR)
“Před půlrokem se zdálo, že na svém letošním summitu, který dnes začíná v Newportu ve Walesu, bude Severoatlantická aliance hledat důvod své další existence. Společná akce NATO v Afghánistánu se letos po třinácti letech uzavře a k dalším obdobně velkým expedičním misím není v alianci po této rozporuplné zkušenosti chuť. Historickou ironií ale je, že více než dvacet let po rozpadu Sovětského svazu se NATO nyní musí vrátit ke svému původnímu zadání, na kterém aliance před pětašedesáti lety vznikla. K obraně svého teritoria před možným ruským nebezpečím. “
---
NATO: The alliance that should have been dissolved
Ian Klinke
3.9. 2014, Aljazeera (Qatar)
“Unlike what some commentators have argued, we do not need more understanding for a nationalist, militarist and autocrat whose new Eastern Monroe doctrine is destabilising Eastern Europe while isolating his country. Instead, we need a better grasp of NATO and its drive to further militarise of Eastern Europe. This alliance is currently aiding a nationalist regime that did very little to diffuse its ethnic tensions in the aftermath of the Ukrainian revolution and that is now shelling its own citizens. Backing the Ukrainian military is about as sensible as Russia's support for paramilitary forces in Eastern Ukraine.“
---
Válčit, nebo hájit mír?
Zbyněk Petráček
4.9. 2014, Lidové noviny (tištěné vydání)
“Make love, not war. „Miluj, neválči“ je heslo tak ikonické, že se ani nepřekládá. Je spjato s hippies, protesty proti válce ve Vietnamu i armádě vůbec. Těžko by ho někdo spojoval s vojenským paktem. A přece je tomu tak, tedy až na tu lásku a milování, že. Změníme-li ho na Make deterrence, not war („Odstrašuj, neválči“), dostaneme obrázek Severoatlantické aliance. Té Aliance, která většině Evropanů umožňuje žít už třetí generaci bez války. Té Aliance, jejíž summit začíná v Británii a má zodpovědět zásadní otázky. I tu, jestli má NATO válčit, nebo udržovat mír. Začíná-li summit NATO ve chvíli, kdy jsou oči světa upřeny na Ukrajinu a ruský přístup k ní, zdálo by se zbytečné rozebírat jeho agendu. Stojí-li největší vojenské uskupení západního světa proti výzvě, jakou představuje nová Putinova doktrína (hybridní válka), je pořadí priorit jasné. „
---
Analysis: NATO confronts failed policy in Ukraine
Oren Dorell
3.9. 2014, USA Today (USA)
“Going into their NATO summit in Wales on Thursday, Western leaders are focusing on a failed policy in Ukraine. And so far, they lack a plan to reverse Russia's aggressive moves to bolster separatists' hold on eastern Ukraine.“
---
Nato-Gipfel im Zeichen des Ukraine-Konflikts Wiederkehr der Abschreckung
Nikolas Busse
3.9. 2014, Frankfurter Allgemeine Zeitung (Deutschland)
“Das vielleicht größte Problem dieser Rückkehr zu einer Politik der Abschreckung besteht darin, dass sie die heimischen Gesellschaften völlig unvorbereitet trifft. Gerade in Deutschland hat man sich an die Stabilität in Europa und die guten Geschäfte mit Russland gewöhnt; Abschreckung und klassische Machtpolitik gehören schon seit ein, zwei Generationen nicht mehr zur politischen Erfahrungswelt der Bevölkerung. Der außenpolitische Diskurs der Eliten ist in Deutschland seit langem von idealistischen Untertönen durchzogen, der der Bürger von isolationistischen. Das erklärt die zum Teil heftigen Reaktionen im Internet auf die westliche Ukrainepolitik. Viele Bürger scheinen zu fürchten, dass Deutschland in einen Krieg mit Russland hineingezogen wird.“
---
Putin has done NATO a big favor
By John Cassidy
2.9. 2014, New Yorker (USA)
“Thanks to Russian revanchism, the President will find a warm welcome in Wales. For once, he will find most of America’s European allies enthusiastically endorsing a military buildup that, according to the pre-summit leaks, will include the pre-positioning of arms and other supplies in the Baltic states that abut Russia, and the establishment of a new rapid-reaction force that could be deployed to the east at forty-eight hours notice. In addition, NATO will seek to present a united front, stressing Article 5 of the 1949 North Atlantic Treaty, which commits the alliance to aiding any of its members that are attacked.“
---
How to renew NATO
Tom Tugendhat
4.9. 2014, Conservative Home (UK)
„Today, NATO’s security threats are emerging from new directions: Turkey’s border is facing the so-called Islamic State whose barbarism is destroying communities and homes. NATO’s northern border sees Russia again replacing negotiation with aggression in trying to secure access to resources under the Arctic Sea. In both places, the alliance needs to reassure friends that we have the will to defend our interests and allies because, like all treaties, NATO’s strength relies on having the confidence that their agreements will be honoured.“
---
A Western Strategy for a Declining Russia
Joseph S. Nye
Project Syndicate, 3.9. 2014
“Putin lacks a strategy for Russia’s long-term recovery and reacts opportunistically – albeit sometimes successfully in the short run – to domestic insecurity, perceived external threats, and the weakness of his neighbors. Russia has thus become a revisionist spoiler of the international status quo – one that seeks to be a catalyst for other revisionist powers.“
---