natoaktual.cz

Zástupce NATO bude projednávat skandál kolem NBÚ

1. března 2006  23:57
 

Zástupce NATO bude projednávat skandál kolem NBÚ
Bezpečnostní ředitel NATO Thomas McKeever přiletí na dvoudenní návštěvu Prahy, aby projednal situaci kolem Národního bezpečnostního úřadu po rezignaci Jana Mareše. Ten je podezřelý z napojení na gang obviněný z kriminální činnosti.

„McKeever se bude dotazovat zda unikly informace z komunikace mezi velitelstvím NATO a NBÚ a zda informace prosakují,“ řekl včera tisku ministr vnitra František Bublan.

Rozhovory mohou také odhalit, zda skandály NBÚ ohrozí vztahy mezi Českou republikou a aliancí, sdělil Bublan. Dodal také, že McKeeverova návštěva byla naplánována již od podzimu a není přímo spjata s rezignací ředitele NBÚ. McKeever se setká se zástupkyní ředitele Zdeňkou Jůzlovou, která nyní řídí úřad, a také s premiérem Jiřím Paroubkem.

Zdroj: ČTK (Česká republika)

---

NATO požaduje navýšení financí
NATO vyzvalo členské země ke změně způsobu financování organizace, které by vedlo k vytvoření větší rovnosti mezi jednotlivými členskými státy.

Asistent generálního tajemníka pro Obrannou politiku a plánování John Colston podotkl, že je zde mnoho rozdílných úrovní příspěvků, což je v rozporu s přijatými závazky. Spojené státy v současné době přispívají NATO 3,7% HDP, zatímco 16 z 26 členských států vydává méně než 2% HPD.

Colston dále podokl, že je za současné ekonomické situace obtížné přimět spojence, aby navýšili své příspěvky. Navrhuje proto oddělený systém financování pro Síly rychlé reakce, tak aby země nemusela financovat své operace, ale bylo možno je hradit ze společného fondu.


Zdroj: UPI (USA)

---

Albánie, Chorvatsko a Makedonie naléhají na vstup
Premiéři Albánie, Chorvatska a Makedonie naléhali na přijetí svých zemí do NATO v roce 2008. Makedonský premiér na setkání v Drači uvedl, že již zahájili kampaň pro přistoupení k Severoatlantické alianci, která má za cíl získat členství do konce roku 2008.

„Jsme plni naděje, že dojde k přizvání do NATO po dalším setkání vrcholných představitelů NATO,“ uvedl albánský premiér Sali Berisha, podle kterého by tři země mohly posílit jihovýchodní křídlo NATO, které je důležité pro budoucí strukturu organizace.

Zdroj: Makfax (Makedonie) 

---


OSN: Súdánci odmítli NATO ve své zemi
Podle speciálního vyslance OSN Jana Pronka by přítomnost jednotek NATO nebo OSN v problematickém súdánském regionu Dárfúru mohla vyvolat džihád a prohloubit nedůvěru vlády vůči cizincům. Jak dále dodal tato atmosféra strachu a konspirace by se tak mohla stát dalším Irákem či Afghánistánem.

Pronk dodal, že strávil mnoho času přesvědčováním lidí v Dárfúru, aby přijali jednotky OSN, ale vyslání jednotek NATO by se podle jeho slov mohlo stát „receptem na katastrofu“.

„Byl jsem schopen je přesvědčit, že OSN je jiné,“ uvedl Pronk, jehož hostitelé důrazně odmítli zmínku o jiných jednotkách než OSN. „Hovořili o nové kolonizaci, invazi a uváděli Irák a Afghánistán … dále o konspiraci proti Arabům a islámskému světu,“ doplnil Pronk.

Podle Pronka budou logistické kapacity NATO potřebné pro mírovou misi, ale jednotky Africké unie nemohou být nahrazeny silami NATO.

Zdroj: M&C News (USA)

---

Spojené státy zaplatí odškodné za zadržení
Americká vláda souhlasila s vyplacením 300 tisíc dolarů egyptskému muži, který byl zadržen těsně po útocích z 11. září 2001, ale následně byl zbaven obvinění z napojení na teroristy. Právní zástupce poškozeného uvedl, že se jedná o první případ, kdy zadrženému po 11. září bylo přiznáno odškodnění.

Bývalý pracovník restaurace byl držen od října 2001 do srpna 2002. Ačkoliv byl očištěn z napojení na teroristy, byl v srpnu 2003 deportován poté, co se přiznal k podvodu s kreditní kartou. Egypťan uvedl, že byl mučen, strkán na zeď a bit. Byl také údajně držen 23 hodin denně na samotce a bylo mu odepíráno jídlo a lékařská pomoc.

Zdroj: ISN (Švýcarsko)

sta natoaktual.cz
zpět na článek