natoaktual.cz

Západ odsuzuje Rusko kvůli Ukrajině, Peking se drží stranou

23. února 2022  16:43
Zatímco západní mocnosti odsuzují ruské uznání samozvaných promoskevských regionů na Ukrajině, Čína zaujímá neutrálnější stanovisko.  

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Peking se aktuálně kvůli ukrajinské krizi nachází ve složité pozici – pokouší se vyvážit prohlubující se vztahy s Moskvou, prozatím však neplánuje Moskvu v uznání nezávislosti donbaských separatistických republik otevřeně podpořit. Podle západních mocností se tak snaží vyhnout západním sankcím a zároveň neztratit důvěru Ruska.

„Současná krize na Ukrajině je výsledkem mnoha složitých faktorů. Čína vždy zaujímá vlastní stanovisko podle podstaty věci samotné. Věříme, že by všechny země měly řešit mezinárodní spory mírovými prostředky v souladu s cíli a principy Charty OSN,“ uvedl čínský velvyslanec při OSN Zhang Jun.

Ruský prezident Putin před zahájením zimních olympijských her v Pekingu navštívil Čínu, kde se setkal s jejím vůdcem Si Ťin-pchingem. Schůzka skončila zveřejněním rozsáhlého prohlášení, ve kterém obě země vyjádřily přesvědčení, že jejich vzájemné vztahy neznají hranic a také žádné zakázané oblasti spolupráce. Západní představitelé toto prohlášení odsuzují.

Zdroj: CNN(USA)

plk; natoaktual.cz
zpět na článek