natoaktual.cz

Vyslanec OSN kritizuje vojenskou strategii v Afghánistánu

1. února 2010  14:10
 

Vyslanec OSN kritizuje vojenskou strategii v Afghánistánu
Vojenská strategie v Afghánistánu má vážné nedostatky a bez významných změn je odsouzena k neúspěchu, varoval odcházející zvláštní vyslanec OSN v Afghánistánu Kai Eide.

Kai Eide upozorňoval na fakt, že soustředění se na vojenskou strategii je na úkor "smysluplné politické strategie vedené samotnými Afghánci" a že západní jednotky zanechaly v Afgháncích pocit "kulturní invaze". Eide žádal, aby mezinárodní společenství přestalo s operacemi, které jsou prováděny podle "strategií a rozhodnutí, která jsou činěna daleko od Afghánistánu".

"Politická strategie se bohužel stala jen jakýmsi doplňkem vojenské strategie. Strategie však musí být demilitarizována, musí se stát politickou strategií s vojenskými prvky," naléhal na mezinárodní společenství před konferencí o Afghánistánu v Londýně Kai Eide. Nové posily mířící do Afghánistánu zejména ze Spojených států Eide vítá, měly by se však podle něho soustředit především na výcvik afghánských bezpečnostních složek.

Čtěte také:
OSN: Vojáci nesmí zastínit civilní projekty v Afghánistánu
NATO vytvoří novou civilní pozici v Afghánistánu

Zdroj: The Times
(Velká Británie)

---

Karzáí: Taliban musí vyjednávat než NATO odejde
Talibanci by měli přestat požadovat, aby se nejprve stáhly americké a alianční jednotky z Afghánistánu, než oni sami usednou k mírovým rozhovorům, prohlásil afghánský prezident Hamid Karzáí. Talibanci již dlouho trvají na tom, že k jednání o míru přistoupí pouze tehdy, když se ze země stáhne více než 110 000 zahraničních vojáků. Podle Karzáího není tento požadavek "smysluplným gestem".

"Mezinárodní společenství je zde, aby porazilo terorismus a extremismus," zdůraznil Karzáí a dodal, že Taliban by měl pracovat pro mír ve vlastní zemi, aby zahraniční jednotky mohly odejít z Afghánistánu.

Prezident Karzáí již dlouho nabízí umírněným Talibancům dialog a nyní je chce pozvat na zasedání rady starších.

Čtěte také:
Vyjednáme dohodu s Talibanem, slibují Turci

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

‘Evropská bezpečnost je pro USA stále důležitá‘
Americká ministryně zahraničí Hillary Clinton potvrdila závazek Spojených států vůči evropské bezpečnosti a slíbila spolupracovat s aliančními spojenci a Ruskem při obraně proti novým hrozbám jako je terorismus, kyber terorismus a změny klimatu.

Ministryně Clinton odmítla, že by Evropa ustupovala do pozadí na seznamu priorit Obamovy administrativy, a bezpečnost v Evropě nazvala "kotvou americké zahraniční politiky". Ráda by také viděla velmi blízký vztah mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. Podle jejích slov udělalo NATO a Rusko velký pokrok v oblastech oboustranného zájmu, kterými jsou stabilizace Afghánistánu, íránský jaderný program a vyjednávání o nové odzbrojovací smlouvě. Spojené státy se ovšem staví proti ruskému požadavku na vytvoření nové bezpečnostní smlouvy pro Evropu.

Čtěte také:
NATO obnovilo s Ruskem vztahy na vojenské úrovni

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Indie dováží zboží do Afghánistánu i přes zákaz
Indické výrobky jsou dováženy do Afghánistánu přes pákistánské území pod označením ISAF a NATO navzdory tomu, že Pákistán odmítl povolit přepravu indického zboží přes svoje území aliančním jednotkám v Afghánistánu.

Bývalý vojenský režim generála Parvíze Mušarafa v Pákistánu Alianci nabídnul zvláštní výsadu užívat pákistánská letiště a přístavy pro dovoz zásob do Afghánistánu. Díky tomuto zvláštnímu povolení je dodnes zboží určené pro alianční jednotky v Afghánistánu vyňato z celní povinnosti a pákistánští celníci nemohou kontrolovat, co přesně je přes území Pákistánu převáženo. Musejí se spoléhat na informace podané aliančními zeměmi.

Zdroj: The Times of India (Indie)

---

Povstalci zapálili cisternu s palivem pro jednotky ISAF
Skupina deseti zbrojenců vyzbrojených pistolemi a raketami v severozápadním Pákistánu zapálila tanker s palivem pro alianční jednotky v Afghánistánu. Při incidentu byl zraněn řidič cisterny a jeho pomocník. Ozbrojenci nakonec na cisternu zaútočili i raketou. Shořelo 78 000 litrů paliva.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, nicméně v oblasti Péšáváru a průsmyku Khyber operují Talibanci a příslušníci Armády Islámu (Lashkar-i-Islam), kteří často útočí na cisterny vezoucí palivo jednotkám NATO. Za poslední týden šlo již o třetí útok na alianční zásoby směřující do Afghánistánu. 80 % všech těchto zásob je do Afghánistánu přepravováno přes pákistánské území.

Čtěte také:
Dodávky nafty pro NATO v Afghánistánu uvázly v Karáčí
Výbuch v Pákistánu zničil alianční cisterny

Zdroj: Dawn (Pákistán)

epl natoaktual.cz
zpět na článek