natoaktual.cz

Výskyt sebevražd v americké armádě roste

20. července 2010  16:54
 

Výskyt sebevražd v americké armádě roste
Americká armáda zaznamenala v červnu 32 případů sebevražd. Jde o nejvyšší měsíční počet od ledna 2009, kdy se míra sebevražednosti v armádě vydala směrem vzhůru. Červnový nárůst byl podle armádních představitelů pravděpodobně způsoben "pokračujícím tlakem na jednotky" způsobeným válkami v Iráku a Afghánistánu.

Na zvrácení trendu rostoucího počtu sebevražd vynaložila armáda mnoho zdrojů a finančních prostředků a až do května se zdálo, že toto úsilí přineslo hmatatelné výsledky – počet aktivně sloužících vojáků, kteří se rozhodli dobrovolně ukončit svůj život, začal klesat.

Červnová statistika je však zklamáním a naznačuje, že po devíti letech bojů vykazují americké pozemní síly vážné známky přetížení.

Čtěte také:
Dánští váleční veteráni páchají sebevraždy
Armáda USA řeší nárůst sebevražd vojáků

Zdroj: The Washington Post (USA) 

---

Karzáího plán převzetí Afghánistánu dostane podporu Západu
Spojené státy a jejich evropští spojenci by na mezinárodní konferenci v Kábulu měli podpořit plán afghánského prezidenta Hamída Karzáího, podle něhož by místní bezpečnostní síly měly do roku 2014 převzít zodpovědnost za bezpečnost v zemi.

Časový harmonogram tohoto schématu, vytyčený Karzáím už loni, je v zásadě nezávazný a nevynutitelný. Státy bojující v Afghánistánu proti povstalcům však doufají, že oficiální potvrzení konference, na niž se sjelo 40 ministrů a ministryň zahraničí, včetně americké Hillary Clinton, může ulehčit tlaku, kterému jsou vystaveni politici v Evropě. Podpora válce v odlehlé zemi totiž prudce klesá a vládní představitelé čelí požadavkům na jasně vymezenou strategii stažení vojsk.

Není úplně jasné, jestli se v otázce předávání kontroly a stahování vojáků shodují vize generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena a šéfa zahraničních vojsk v zemi generála Davida Petraeuse. Oba muži prý však během společné návštěvy jižních provincií vedli "upřímné diskuze".

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Indie koupí od Ruska další letouny AWACS
Indie nakoupí další dva letouny ruské provenience vybavené monitorovacím systémem AWACS, napsal list Times of India. V roce 2004 si indická vláda objednala tři stroje typu A-50EI osazené izraelským radarem Phalcon. Dodávky, stanovené původně na roky 2007-08, byly nakonec zpožděny.

První letoun do Indie dorazil v květnu minulého roku, druhý letos v březnu. Očekává se, že třetí bude dodán do konce roku. "Systémy Phalcon AWACS fungují jako fantastický multiplikátor sil. Máme s nimi vynikající zkušenost," uvedl maršál indického letectva P. Naik.

Čtěte také:
Indie obdržela první letoun AWACS (28.9.2009)
Američané chystají prodej letounů C-17 do Indie

Zdroj: RIA Novosti
(Rusko)

---

Rasmussen: Cena války v Afghánistánu bude ještě vysoká
Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen prohlásil, že válka v Afghánistánu už mezinárodní společenství stála víc, než si kdo mohl představit, a že vojenské i civilní ztráty budou pokračovat. V rozhovoru pro německý list Hamburger Abendblatt Rasmussen také uvedl, že mezinárodní společenství podcenilo důsledky afghánské mise.

Dodal, že je důležité vyslat jasný signál, že mezinárodní síly mají v Afghánistánu dlouhodobé závazky. "I když naši vojáci zaujmou podpůrnou roli, Afghánistán bude potřebovat stálou asistenci mezinárodního společenství, včetně NATO," uvedl Rasmussen.

Čtěte také:
NATO: Talibanu jsme jednání nenabízeli

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Lotyšsko pořádá cvičení s aliančními letouny
Tento týden začíná v Lotyšsku dvoudenní vojenské cvičení, jehož se zúčastní stíhací letouny Severoatlantické aliance, uvedl internetový server mixnews.ly s odvoláním na aliančního leteckého důstojníka Miroslava Svobodu.

Podle serveru se manévrů zúčastní vojáci, kteří se mají připojit ke kolegům z alianční mise ISAF v Afghánistánu. Lotyšsko má v jihoasijské zemi, sužované povstaleckým konfliktem, 160 vojáků.

Čtěte také:
Pobaltí: Začalo námořní cvičení BALTOPS 2010

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

vtr natoaktual.cz
zpět na článek