natoaktual.cz

Výcvik afghánských policistů se nedaří

11. ledna 2010  16:52
 
Výcvik afghánských policistů se nedaří
Zatímco mezinárodní jednotky v Afghánistánu utrácejí miliardy na zajištění tamní bezpečnosti, místní policie není schopná se vypořádat s kvetoucím obchodem s drogami a povstaleckým násilím. Nepomáhají ani výcvikové projekty.

V Afghánistánu je nyní 70 000 policistů a podle OSN a NATO by se toto číslo v nadcházejících měsících mělo zdvojnásobit, což by mělo stát 10 miliard dolarů. Mnoho lidí však věří, že problémy negramotnosti, korupce, drogové závislosti a nízkých mezd způsobují nefunkčnost celého projektu.

Členové zahraničních rekonstrukčních týmů si stěžují, že místní lidé nemají potřebnou kvalifikaci k udržování provozu komplikovanějších inženýrských sítí. Regionální představitelé s tím souhlasí a dodávají, že potřebují lépe vyškolené lidi a ve větším počtu.

Čtěte také:
OSN: Vojáci nesmí zastínit civilní projekty v Afghánistánu
Analýza: Spojenci v ISAF vyhrávají bitvy, ale prohrávají válku
"Aliance má rok na to, aby zvítězila v Afghánistánu"

Zdroj: Russia Today (Rusko)

---

Polská armáda pořádá obří výprodej zásob jídla
Polské ozbrojené síly se poněkud neobvyklým způsobem připojily k lednovým výprodejům – zbavují se zásob jídla. Armáda za tři týdny nabídne tuny nevyužitého cukru, čaje, těstovin, rýže a konzervovaných potravin. V minulosti se takto k prodeji nabízely ponožky, batohy nebo bundy. Potraviny však budou k mání vůbec poprvé.

Obří výprodej je důsledkem konce všeobecné branné povinnosti. Poslední odvedenci, pro které byly potraviny určeny, opustili kasárna na začátku roku. Profesionální vojáci si stravu musí hradit sami, pokud ovšem nebojují v poli, kde ji dostávají zadarmo. Peníze z výprodeje poputují do fondu modernizace ozbrojených sil a na nákup nového vybavení.

Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

---

Alianční jednotka zahájila vysílání pro afghánské zemědělce
Francouzský regiment rozmístěný v oblasti Suroubí, chudém regionu na východ od afghánské metropole Kábulu, v prosinci spustil první tamní rádiové vysílání na vlnách FM. Rozhlasová stanice má 130 000 místním obyvatelům, z nichž většina nemá doma elektřinu ani televizi, krom hudby a zpráv poskytnout informace o problémech v jejich okolí.

Tím se liší od několika ostatních rozhlasových stanic provozovaných zahraničními jednotkami v Afghánistánu, včetně celonárodního Rádia ISAF, které řídí alianční velitelství v Kábulu. Vysílání se nezaměřuje na propagaci jednotek ISAF, ani na očerňování Talibanu. Většinu vysílacího času zabere hudba, včetně úspěšného programu písní na přání. Nejvíce žádanými jsou kusy od Ayman Udas, zpěvačky paštůnského původu z Pákistánu zavražděné minulé jaro kvůli jejímu vzdoru vůči zatvrzelým islamistům.

Jednotky Severoatlantické aliance teď obyvatelům regionu distribuují 4000 radiových přijímačů na baterie, nebo na solární pohon. Rozpočet stanice činí 10 000 euro. "Je to skvělé, volají nám i lidé z vesnic držených Talibanem," tvrdí Michel. "To opravdu ukazuje, že obyčejné Afghánce už prostě věčné boje unavují…Chtějí jen trochu hudby a normální život, jako každý jiný."

Čtěte také:
Francouzi a Afghánci "čistí" terén před stavbou silnice

Zdroj: Seattle Post-Intelligencer (USA)

---

Jednotky NATO zabavily obří kontraband zbraní a drog
Během zátahu v jihoafghánské provincii Kandahár, centru nelegální produkce drog financující talibanské povstalce, zabavily v podezřelém nákladním voze mezinárodní jednotky velké množství opia, heroinu a zbraní.

"Při prohledání vozidla se našlo 2400 kg zpracovaného opia, kolem 500 kg vlhké opiové směsi a zhruba 25 kg heroinu," stojí v prohlášení vydaném misí ISAF. Většina drog byla zničena na místě a dva muži byli vzati do vazby.

Hrubá exportní hodnota opia vyprodukovaného v Afghánistánu v minulém roce činila 2,8 mld. dolarů, což je přibližně čtvrtina HDP země. O rok předtím to bylo 3,4 mld. dolarů, tedy třetina HDP země. Podle zprávy protidrogové agentury OSN nyní "kvůli nižším ziskům a nadprodukci utlumující poptávku hrají tržní síly v neprospěch afghánských drog." Odborníci však varují, že sklady pašeráků se plní, jelikož se překupníci snaží vytvořit umělý nedostatek drog na trhu.

Čtěte také:
Problémy Afghánistánu: Drogy, korupce, kriminalita a apatie
Američané zničili v Afghánistánu drogovou laboratoř

Zdroj: AFP(Francie)

---

Afghánci převezmou odpovědnost za věznici v Bagramu
Afghánští představitelé v příštích dnech převezmou správu věznice na letecké základně v Bagramu do svých rukou. Podle afghánského ministerstva obrany už byla se Spojenými státy podepsána dohoda o převzetí.

Věznice v Bagramu poblíž Kábulu byla využívána k zadržování lidí zajatých během americké ofenzivy proti Talibanu v roce 2001. V listopadu minulého roku byly otevřeny nové prostory, které mají vězňům poskytnout lepší životní podmínky.

Bagram byl dlouho terčem kritiky ochránců lidských práv, podle nichž byli vězni v zařízení zneužíváni, biti a drženi bez obvinění. Také prý neměli přístup k právníkům.

Zdroj: Voice of America(USA)

vtr natoaktual.cz
zpět na článek