natoaktual.cz

Jak můžou americké prezidentské volby ovlivnit NATO

8. října 2020  16:14
Kniha Johna Boltona, bývalého poradce pro národní bezpečnost amerického prezidenta Donalda Trumpa, popisuje neustálou snahu lidí kolem prezidenta přesvědčit jej o významu Severoatlantické aliance.  
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Kniha Johna Boltona, bývalého poradce pro národní bezpečnost amerického prezidenta Donalda Trumpa, popisuje neustálou snahu lidí kolem prezidenta přesvědčit jej o významu Severoatlantické aliance. Nejednou se stalo, že Trump zpochybnil význam tohoto spojenectví pro USA a evropské členy označil za „darmožrouty“.

Podle Trumpova protikandidáta Joea Bidena hrozí, že po svém znovuzvolení Trump z NATO vystoupí. Bezpečnostní expert a profesor Carletonské univerzity Steve Saideman s tímto názorem souhlasí.

„Pokud Trump vyhraje, budou si země NATO muset položit otázku, na koho se budou orientovat, vzhledem k tomu, že Spojené státy již nejsou spolehlivým partnerem a mohou odejít z NATO,“ řekl. Biden Trumpovu izolacionistickou politiku odmítá a vyjadřuje se pro spolupráci s Aliancí.

Některé z Trumpových názorů na zbytek Aliance však zaznívají z USA dlouhodobě. Především pokud jde o nedostatečné výdaje na obranu. A je pravdou, že výdaje na zbrojení v Evropě i Kanadě v posledních letech stouply.

Zdroj: CBC (Kanada)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek