natoaktual.cz

Zájem o britský Sandhurst klesá, nahrazují jej čínské akademie, uvádí zpráva

14. prosince 2021  22:29
Britská vojenská akademie v Sandhurstu bývala v minulosti první volbou pro výcvik nejlepších vojenských důstojníků, a to nejen pro britskou armádu, ale také pro vojáky z armád rozvojových zemí.  

Dny NATO v Ostravě. Britská parašustistická skupina The Tigers | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Za posledních sedmdesát let akademii absolvovalo přibližně 5 tisíc mezinárodních studentů ze 120 zemí světa. Dnes však o tyto studenty stále více usilují čínské vojenské akademie.

Čína posiluje své zahraniční vojenské výcvikové programy a zdá se, že se zaměřuje zejména na vojenské důstojníky ze zemí Commonwealthu, kteří se nyní do jejích programů zapisují v rekordních počtech.

„Čína stále více využívá svůj vojenský výcvik pro cizince jako metodu propagace svých modelů vládnutí; vojenský výcvik obvykle zahrnuje ideologické vzdělání a Čína zde praktikuje ‚model strany a armády‘, ve kterém je armáda podřízena vládnoucí straně – takový systém je v rozporu s demokratickými systémy s více stranami,“ uvádí zpráva „Čínské vojenské vzdělávání a země Commonwealthu“ vydaná britskou výzkumnou organizací Civitas.

Zdroj: Voice of America (USA)

plk; natoaktual.cz
zpět na článek