natoaktual.cz

V Polsku vznikne armádní sklad NATO za 260 milionů dolarů

25. března 2019  15:40
 
Polská jednotka pozemní protivzdušné obrany | foto: Judit Cseszregi

V Polsku vznikne armádní sklad NATO za 260 milionů dolarů

Severoatlantická aliance potvrdila, že v Polsku plánuje zřídit sklad vojenského vybavení americké armády. Zařízení bude sloužit pro skladování obrněných vozidel, munice a zbraní k vyzbrojení jedné brigády. Sklad za 260 milionů dolarů by měl být umístěn ve městě Powidz dvě stě kilometrů západně od Varšavy.

Práce na výstavbě by měly začít v létě tohoto roku, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Podle něj toto zařízení „podpoří větší přítomnost USA v Polsku“. To dlouhodobě žádá Spojené státy o zřízení trvalé základny na svém území.

Kam dál?
USA nepochybně zvýší vojenskou přítomnost v Polsku, říká polský ministr obrany (26.2. 2018)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

Francouzská bojová loď dorazila na Ukrajinu

Bojová loď francouzského námořnictva zakotvila v ukrajinském přístavu Oděsa. Průzkumná loď Capricorne se zúčastní cvičení s ukrajinským námořnictvem, které má „zlepšit interoperabilitu a spolupráci mnohonárodních taktických jednotek a zajistit ochranu proti minám v souladu se standardy Severoatlantické aliance“.

Jedná se zatím o poslední loď Severoatlantické aliance, která podnikla cestu na Ukrajinu. V posledních měsících zemi také navštívily lodě Spojených států a Velké Británie. Přítomnost aliančních lodí na Ukrajině vyzdvihl i bývalý britský ministr obrany Michael Fallon. „Jsou extrémně důležité tím, že všem připomínají, že Černé moře je mezinárodními vodami,“ uvedl.

Kam dál?
Ukrajinská vicepremiérka: Přítomnost NATO v Černém moři může zabránit ruské agresi (11.3. 2018)

Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)

---

Předsedkyně německé CDU žádá více peněz pro bundeswehr

Předsedkyně německé vládní strany CDU Annegret Kramp-Karrenbauer kritizuje nízkou úroveň výdajů na obranu v novém návrhu rozpočtu. Německo se v rámci Severoatlantické aliance zavázalo ke zvýšení obranných výdajů na 1,5 % do roku 2024. To současný návrh nereflektuje, a naopak by vedl by ke snížení na 1,25 % v roce 2023. „Musíme toho změnit co nejvíce během rozpočtových debat v parlamentu,“ prohlásila Kramp-Karrenbauer k návrhu.

Dalším objektem její kritiky jsou přísné předpisy pro vývoz zbraní. „Kvůli našim velmi přísným pravidlům a ještě přísnější interpretaci těchto pravidel jsou v současnosti společné evropské projekty téměř neuskutečnitelné,“ prohlásila předsedkyně.

Kam dál?
Německé výdaje na obranu stále klesají (21.3. 2019)

Zdroj: Welt (Německo)

---

Trump vyslal armádu USA pomoci po cyklóně v Mosambiku

Americká armáda pomůže s obnovou Mosambiku zasaženého cyklonou, rozhodl prezident Donald Trump. Oznámilo to velitelství armády USA v Africe tři dny poté, co mosambická vláda požádala mezinárodní společenství o pomoc. Velitelství poskytuje pomoc při katastrofách, „v čemž má jedinečné schopnosti“. Na místě již začalo prvotní hodnocení situace.

Kam dál?
„Nevyhráváme“ válku proti terorismu v Sahelu, říká velitel USA v Africe (1.3. 2019)

Zdroj: Fox News (USA)

---

Vojenští představitelé Ruska dorazili do Venezuely podpořit Madura

Představitelé ruské armády přijeli do Venezuely, aby diskutovali o výcviku a strategii, uvedl představitel venezuelského režimu. Podle něj vojáci dorazili v rámci probíhající vojenské spolupráce mezi oběma zeměmi. Rusko stojí na straně venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, který odmítá odstoupit navzdory nátlaku USA a dalších zemí.

Venezuelský novinář Javier Mayorca přinesl informaci, že ve Venezuele přistálo okolo sta ruských vojáků vedených generálem Vasilijem Tonkoškurovem. Spolu s nimi mělo dorazit i 35 tun vojenského vybavení.

Kam dál?
Jsme připraveni chránit diplomaty ve Venezuele, říká velitel sil USA v Jižní Americe (8.2. 2019)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek