natoaktual.cz

V Pentagonu zůstává 74 % nejvyšších postů neobsazených

21. srpna 2017  23:26
 

Americké ministerstvo obrany | foto: Google maps

V Pentagonu zůstává 74 % nejvyšších postů neobsazených

Kandidáti na vysoké posty do amerického ministerstva obrany čekají na schválení americkým senátem, který bude znovu zasedat až po prázdninové přestávce, ale současná vláda prezidenta Donalda Trumpa ještě neobsadila desítky volných pozic. V současné chvíli senát schválil z 65 kandidátů pouze patnáct na pozice ministra námořnictva, náměstka pro nákupy, technologie a logistiku a další, neobsazených tedy zbývá ještě 42 postů. Senát tedy ještě musí potvrdit asi 74 % míst na ministerstvu obrany, na některá z nich ještě ani nebyly navrženi kandidáti.

Prezident Trump je kritizován za pomalé obsazování postů ve federální vládě, několik firem v bezpečnostním odvětví si stěžovalo, že slíbené velké armádní nákupy se opožďují, protože nejsou lidé, kteří je mohou schválit. „Bez těchto lidí je těžké podepsat smlouvu a dostat povolení k nákupu vybavení,“ prohlásil ředitel General Dynamics Phebe Novakovic. „Nicméně naše důvěra v rozpočet a ministerstvo obrany trvá,“ dodal.

Zdroj: Defense News (USA)

---

Trumpova afghánská strategie pravděpodobně přinese více amerických vojáků

Nová americká strategie pro Afghánistán schválená prezidentem Donaldem Trumpem počítá s pokračováním amerického angažmá v konfliktu. Očekává se, že tento krok povede k navýšení početních stavů amerických vojáků v Afghánistánu. „Prezident vydal rozhodnutí,“ prohlásil ministr obrany Jim Mattis. „Jsem spokojený s tím jak se ten strategický proces vyvíjel,“ dodal. Ministr odmítl prozradit, jaké kroky prezident nařídil, v blízké budoucnosti je prý sám představí.

V červnu tohoto roku dostal ministr Mattis pravomoc vyslat dalších až 3900 amerických vojáků do Afghánistánu, aby mohl rozšířit spolupráci s afghánskými ozbrojenými složkami a podpořit je dělostřelectvem a letectvem. Mattis však odmítl počty navýšit, dokud se prezident neusnese na širší strategii v tomto regionu.

Kam dál?
Trump rozhodne o budoucnosti nasazení v Afghánistánu (18.8. 2017)

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Bezpečnost Austrálie je v afghánské otázce klíčová, říká bezpečnostní expert

„Austrálie musí veškerá rozhodnutí spojená s válkou v Afghánistánu podřídit národním zájmům,“ prohlásil Peter Khalil, australský poslanec a bezpečnostní poradce. Podle něj má Trumpovo prohlášení o pokračování mise v Afghánistánu klíčový význam pro Austrálii. „Tato válka trvá už šestnáct let a potřebujeme si určit, co je důležité a co je nejlepší pro Austrálii,“ dodává. Jedním z hlavních problémů podle něj je přísun cizích bojovníků na australskou půdu.

Nedávno australská vláda navýšila počet vojáků nasazených v Afghánistánu o třicet mužů, na současných 300, všichni z nich pomáhají afghánským bezpečnostním složkám s výcvikem. Americký prezident Trump konflikt popsal jako nepřehledný a slíbil, že ho udělá více čitelným.

Kam dál?
NATO nebude mít v Afghánistánu bojovou roli, řekl Stoltenberg (29.6. 2017)

Zdroj: News.com.au (Austrálie)

---

Americká vojenská loď se srazila s ropným tankerem u Singapuru

Americká vojenská loď USS John S McCain se srazila s ropným tankerem nedaleko Singapuru. Při incidentu bylo pět námořníků zraněno a deset se pohřešuje, ihned po události byla zahájena mezinárodní pátrací akce singapurské pobřežní hlídky, námořnictva a komerčních lodí. Za poslední dva měsíce jde již o druhou nehodu, která postihla lodě sedmé flotily amerického námořnictva, přičemž při první nehodě zemřelo sedm námořníků.

Podle prohlášení amerického námořnictva zakotvila poškozená loď v singapurském doku. Tanker je poškozený na přídi, v jeho posádce nedošlo k žádným zraněním. Podle dostupných informací nedošlo k žádnému úniku ropy.

Kam dál?
Australské námořnictvo našlo zřícený vojenský letoun USA (8.8. 2017)

Zdroj: The Financial Times (USA)

---

USA a Jižní Korea zahájily každoroční společné vojenské cvičení

Jednotky Spojených států nasazené v Jižní Koreji zahájily každoroční cvičení spolu s jihokorejskou armádou navzdory varování severokorejské vlády, že podobné akce jen prohloubí napětí na poloostrově. Cvičení Ulchi-Freedom Guardian, které je z velké části simulované počítačem, se účastní desítky tisíc vojáků a bude trvat dva týdny. Severní Korea cvičení vidí jako provokativní nácvik invaze, podle Spojených států má jen obranný charakter.

Cvičení se koná chvíli po zkoušce severokorejských interkontinentálních balistických raket schopných nést nukleární hlavice a hrozbě Kim Čong-una vystřelit několik raket na americký ostrov Guam.

Kam dál?
Vojenské řešení je stále možností, říká k Severní Koreji americký ministr (18.8. 2017)

Zdroj: France24 (Francie)

oko; natoaktual.cz
zpět na článek