natoaktual.cz

V Maďarsku vyroste letecká základna NATO

20. listopadu 2007  13:26
 

V Maďarsku vyroste letecká základna NATO
Severoatlantická aliance vybrala letiště Papa v západním Maďarsku jako základnu pro svou flotilu strategických transportních letadel. Maďarské město Papa dostalo přednost před základnou Ramstein v Německu a Constantou v Rumunsku.

Na základně Papa budou umístěny tři až čtyři Boeingy C-17 Globemaster III, které jsou schopné převážet až sedmdesát sedm tun nákladu na vzdálenost 4 450 km. První letadla by na základnu měla dorazit ke konci roku 2008.

Transportní flotila NATO má hrát klíčovou roli při transportu jednotek do Iráku a Afghánistánu a při poskytování logistické podpory.

Čtěte také:
NATO koupí tři nákladní letouny C-17

Zdroj: China View (Čína) 

---

NATO znepokojeno srbským bojkotem kosovských voleb
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer vyjádřil své znepokojení nad nízkou volební účastí v Kosovu, která byla ještě snížena bojkotem voleb ze strany srbské menšiny.

„Vítám klidný a mírový průběh voleb v Kosovu a také to, že podle pozorovatelů Rady Evropy volby odpovídaly mezinárodním standardům,“ řekl Scheffer. „Nízká volební účast je však politováníhodná. Jsem zvláště zklamán neúčastí kosovských Srbů,“ dodal.

Volební účast v Kosovu se pohybovala mezi čtyřiceti a čtyřiceti pěti procenty. Srbští obyvatelé provincie, kteří tvoří méně než pět procent dvoumilionové kosovské populace, se voleb neúčastnili.

Čtěte také:
Volby v Kosovu vedou k nezávislosti

Zdroj: Khaleej Times (Spojené arabské emiráty)

---

Polsko se stáhne z bojových operací v Iráku
Nová polská vláda premiéra Donalda Tuska slíbila stáhnout příští rok všechny bojující jednotky z Iráku. Jednotky určené k výcviku irácké armády ale pravděpodobně budou moci zůstat.

Polsko podporovalo americkou invazi do Iráku v roce 2003 a dosud udržuje na jihu země kontingent o síle devíti set vojáků. Polské jednotky měly ukončit svou misi již tento rok, ale bývalá konzervativní vláda prodloužila polský mandát až do roku 2008.

Čtěte také:
Polsko se z Iráku stáhne v roce 2008

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Makedonie zaostává v politických reformách
Vojenské reformy v Makedonii se vyvíjejí správným směrem, ale tato země potřebuje urychlit také politické reformy, řekli velvyslanci Německa a Nizozemska při NATO Ulrich Brandenburg a Herman Schaper při pondělní schůzce s makedonským ministrem obrany Lazarem Elenovskim.

Elenovski velvyslancům řekl, že Makedonie je úspěšným příkladem demokracie v multietnickém státě, kde se politické napětí neobjevuje na mezietnické, nýbrž na mezistranické linii. Ministr s velvyslanci hovořil o vládních aktivitách, kterými budou moci být problémy, na které NATO upozorňuje, vyřešeny. „Doufám, že to povede k pozvání ke členství v NATO,“ řekl Elenovski.

Čtěte také:
NATO: Makedonie musí urychlit své reformy

Zdroj: Macedonian Radio and Television (Makedonie)

---

EU potřebuje vrtulníky pro Dárfúr
Ministři obrany EU potvrdili v pondělí svůj závazek vyslat jednotky na pomoc uprchlíkům z Dárfúru, ale nedostatek vrtulníků brzdí jejich nasazení. EU se chystá nasadit 3 700 vojáků do hraničních oblastí Čadu a Středoafrické republiky. Šestisetčlenné rezervy mají zůstat připraveny v Evropě. Asi polovinu těchto jednotek poskytuje Francie.

EU původně doufala, že začne jednotky vysílat již během listopadu. Nové plány však hovoří o vysílání prvních jednotek až v prosinci. A další zdržení mohou nastat, pokud se nenajde dostatek vrtulníků, varuje generál Henri Bentegeat, vrcholný vojenský představitel EU.

Znepokojení nad stavem mise vyjádřil také irský ministr obrany Willie O'Dea, podle něhož je pro jeho zemi nemožné nasadit slíbených čtyři sta vojáků, pokud někdo jiný neposkytne dopravní letadla. O'Dea dále varoval před nedostatkem letecké podpory a chybějící polní nemocnicí.

Čtěte také:
Steinmeier: Dárfúr potřebuje víc než vojáky
Násilí v Dárfúru se stupňuje

Zdroj: Associated Press (USA)

 

tku natoaktual.cz
zpět na článek