natoaktual.cz

V Česku nebudou počítače protiraketové obrany

16. června 2011  16:09
 
V Česku nebudou počítače protiraketové obrany
Česká republika nebude hostit středisko včasného varování, které mělo být součástí amerického protiraketového systému, oznámil český ministr obrany Alexandr Vondra po jednáních s náměstkem svého amerického protějška Williamem Lynnem. Ve středisku měly být dva výkonné počítače poskytující přístup k informacím o nepřátelských raketách v téměř reálném čase.

Česká republika měla podle plánů předchozí americké administrativy prezidenta George Bushe na svém území hostit radar, nicméně tyto plány v roce 2009 zastavil prezident Barack Obama. Češi a Američané od té doby hledali jiný způsob, jak by se Česká republika mohla do protiraketového systému zapojit.

Severoatlantická aliance však loni rozhodla o vybudování systému, ve kterém by informace sdílely všechny členské země NATO, a středisko včasného varování v Česku se tak stalo zbytečným.

Čtěte také:
NATO nechce dát Rusku právní záruky ke štítu

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Vůdci AU požadují konec alianční operace v Libyi
Afričtí vůdci požadují okamžité ukončení aliančního bombardování Libye a vyzvali Africkou unii a OSN, aby se zasadily o politické řešení libyjské situace.

"Nehlasovali jsme pro nahrazení jednoho bombardování druhým. Všechny formy vojenské intervence a bombardování musí nyní skončit," prohlásila ministryně zahraničí Jihoafrické republiky Maite Nkoana-Mashabane. Její vláda přitom před nedávnem podpořila rezoluci OSN, která umožnila vojenské akce proti režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. K ukončení alianční operace v Libyi vyzvala také Šanghajská organizace pro spolupráci (SCO).

Nkoana-Mashabane a ministři z Mali, Mauretánie, Ugandy a Konga, kteří tvoří ad hoc Komisi pro Libyi Africké unie, přednesli své znepokojení z vývoje alianční operace v Libyi na půdě OSN. Takové prohlášení však odmítly Spojené státy americké a další západní země.

Čtěte také:
Afrika vyzývá k ukončení bombardování Libye

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Rasmussen varoval před vytvořením dvouúrovňové Aliance
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen varoval, že pokračující nerovnováha mezi americkými a evropskými výdaji na obranu by mohla vést k dvouúrovňové Alianci, ve které by americké a evropské jednotky nebyly schopny spolu efektivně bojovat.

Rasmussen tak zopakoval obavy vyjádřené minulý týden americkým ministrem obrany Robertem Gatesem. Ten hovořil o napětí, které vzniká v Alianci kvůli nerovnoměrnému "sdílení břemene".

"Před deseti lety představovaly americké výdaje na obranu polovinu celkových aliančních výdajů, nyní je to už 75 %. Tato narůstající ekonomická propast by mohla vést k růstu technologické propasti, která by brzdila interoperabilitu našich sil. Američané poskytují stále více vyspělých vojenských zařízení a vybavení a Evropané za nimi zaostávají," varoval Rasmussen.

Čtěte také:
Gatesovo varování naznačuje napětí uvnitř NATO
Clinton podpořila Gatese: Spojenci v NATO musí dělat více

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Nizozemci se vrátí do Afghánistánu, budou cvičit policii
Nizozemí se rozhodlo v letech 2011 – 2014 vyslat do Afghánistánu 545 vojáků. Jednotky do země vyrazí v nejbližších dnech a budou působit v Kunduzu, kde budou cvičit afghánské policisty. Očekává se však, že Kunduz by se mohl stát místem větších bojů s Talibanem, protože Severoatlantická aliance zvažuje přemístit zásobování sil ISAF z Pákistánu do Tádžikistánu, odkud by pak zásobovací trasa vedla přes Kunduz.

Dříve mělo Nizozemí 1950 vojáků v Uruzganu, kde je velmi aktivní hnutí Taliban a vysoká produkce opia. Když Aliance požádala o vyslání dalších nizozemských jednotek do Afghánistánu, vyvolala v Nizozemí politickou šarvátku, jež loni v únoru vyústila v pád vlády. Následkem toho se loni v srpnu Nizozemci z Afghánistánu stáhli.

Nizozemský tým v Kunduzu bude sestávat i z mediků a expertů na logistiku a bude podporován čtyřmi stíhačkami F-16, jejichž úkolem bude vyhledávat bomby položené u silnic. O bezpečnost nizozemských instruktorů se budou starat také němečtí vojáci působící v regionu.

Čtěte také:
Taliban: NATO by se po vzoru Nizozemí mělo začít stahovat z Afghánistánu
Holanďané pomohli Uruzganu a začnou se stahovat

Zdroj: Pakistan Observer (Pákistán)

---

Afghánci Kanadě vracejí pušky, nechají si americké
Afghánská národní armáda vrátila tisíce útočných pušek C-7, které jí v letech 2007 a 2008 věnovala Kanada. Severoatlantická aliance však nyní v tichosti rozhodla, že celé afghánské síly budou vyzbrojeny americkými puškami M-16. Kanadské C-7 jsou přitom pouze upravenou verzí pušek M-16; jejich díly však nejsou zaměnitelné.

Kanadským puškám C-7 byly upraveny pažby tak, aby lépe padly menším postavám Afghánců. Dva a půl tisíce darovaných pušek dosáhly hodnoty 2, 9 milionu dolarů, dodávkami munice a výcviku Afghánců v zacházení s nimi se výše kanadského daru vyšplhala na 9 milionů dolarů.

Zdroj: Winnipeg Free Press (USA)

epl natoaktual.cz
zpět na článek